لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۱

رقابت هفت نامزد با ولادیمیر پوتین در انتخابات ریاست جمهوری روسیه


انتخابات ریاست جمهوری روسیه قرار است روز یکشنبه ۱۸ مارس ۲۰۱۸ (۲۷ اسفند سال جاری) برگزار شود.
انتخابات ریاست جمهوری روسیه قرار است روز یکشنبه ۱۸ مارس ۲۰۱۸ (۲۷ اسفند سال جاری) برگزار شود.

مسئولان ستاد انتخابات ریاست جمهوری روسیه روز پنجشنبه اعلام کردند علاوه بر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری کنونی آن کشور، هفت داوطلب دیگر برای شرکت در انتخابات اواخر اسفند ماه ثبت نام کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، انتخابات آتی روسیه روز یکشنبه ۱۸ مارس ۲۰۱۸ (۲۷ اسفند ماه) برگزار می‌شود و آقای پوتین با میزان محبوبیت حدود ۸۰ درصد، در صورت پیروزی، برای چهارمین دوره به این مقام می‌رسد.

کسنیا سوبچاک مجری معروف ۳۶ ساله تلویزیون، پاول گرودینین میلیونر ۵۷ ساله، ولادیمیر ژیرینوفسکی رهبر ۷۱ ساله حزب لیبرال دموکرات، گریگوری یاولینسکی اقتصاددان ۶۵ ساله، بوریس تیتوف تاجر ۵۷ ساله، سرگئی بابورین حقوقدان ۵۹ ساله و ماکسیم سورایکین نامزد ۳۹ ساله طرفداران کمونیسم، قرار است در این انتخابات با ولادیمیر پوتین ۶۵ ساله به رقابت بپردازند.

این در حالی است که الکسی ناوالنی رهبر ۴۱ ساله اپوزیسیون روسیه و منتقد سرسخت و شناخته شده آقای پوتین، به دلیل آنچه «سابقه محکومیت کیفری» او عنوان شده، از شرکت در انتخابات منع شده است.

ولادیمیر پوتین برای دو دوره ۴ ساله، از ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ میلادی، رئیس جمهوری روسیه بود و پس از یک دوره که در مقام نخست وزیر دمیتری مدودف خدمت کرد، بار دیگر در سال ۲۰۱۲ به ریاست جمهوری رسید.

وی در صورت پیروزی در انتخابات آتی - غیر از ژوزف استالین رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق - عنوان کسی که طولانی ترین دوران رهبری را در روسیه پس از کمونیسم داشته است، از آن خود خواهد کرد.

با توجه به محدودیت نامزدی برای دو دوره متوالی ریاست جمهوری، ولادیمیر پوتین در صورت پیروزی، تا سال ۲۰۲۴ می‌تواند در این مقام باقی بماند و طبق قانون روسیه نمی‌تواند برای انتخابات بعدی نامزد شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG