لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۱

اعلام پیروزی پوتین در بحبوحه ادعای تقلب‌ها در رای گیری


در پایان رای گیری سراسری در انتخابات ریاست جمهوری روسیه در روز یکشنبه اعلام شد ولادیمیر پوتین برای چهارمین دور با اکثریت قابل توجه پیروز انتخابات بوده است. این درحالی است که یکی از رقیبان پوتین از «انتخابات کثیف» سخن گفته است.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، در انتخابات، ۷ نفر با آقای پوتین رقابت می کردند اما از همان آغاز معلوم بود که هیچ کدام شانس پیروزی بر حریف را ندارند. تنها رقیبی که می توانست برای پوتین خطرناک باشد، الکسی ناوالنی بود پیش از انتخابات به اتهام اختلاس محاکمه و محکوم شد.

پس از «ژوزف استالین» دیکتاتور دوران شوروی، در تاریخ صد ساله روسیه پوتین تنها دولتمردی است که توانسته است مدتی طولانی بر کشور پهناور روسیه حکومت کند.

پوتین یکشنبه شب حتی منتظر نماند تا نتیجه رای گیری اعلام شود و در جمع طرفدارانش که پرچم های روسیه را تکان می دادند، به عنوان پیروز انتخابات سخنرانی کرد. طرفداران پوتین سالگرد الحاق شبه جزیره کریمه از اوکراین به روسیه در ۴ سال پیش را در میدان سرخ مسکو جشن گرفته بودند.

پوتین گفت مردم روسیه با در نظر گرفتن آنچه در چند سال گذشته انجام شده به او رای داده اند.

کمیسیون انتخاباتی اعلام کرد پوتین ۷۵.۵ در صد آرا را کسب کرده و نزدیکترین رقیب وی از حزب کمونیست، پاول گرودینین، ۱۱.۹ درصد آرا را به خود اختصاص داده است. وی انتخابات روز یکشنبه را «کثیف ترین انتخابات تاریخ روسیه» توصیف کرد.

گزارش ها از پرکردن تقلبی صندوق ها در گوشه و کنار روسیه حکایت دارد اما «اِما پامفیلوونا» رئیس کمیسیون انتخاباتی با ناچیز شمردن تقلب ها، گفته است به همه موارد تخلف رسیدگی خواهد شد.

یک ناظر از پارلمان اروپائی هم به صدای آمریکا گفته است حکومت روسیه به هدف های خود رسید.

اکثر رقیبان پوتین مورد تایید کرملین بودند تا بتوان به انتخابات جنبه مشروعیت داد.

نایب رئیس کمیسیون انتخاباتی روسیه با رد هر نوع تقلب در انتخابات یکشنبه ادعا کرده است که روسیه شفاف ترین انتخابات دنیا را برگزار کرده است.

بنا به آمار ارئه شده ۱۰۹ میلیون شهروند روسیه یعنی اندکی بالاتر از ۷۰ در صد کل جمعیت در انتخابات شرکت داشته اند.

از سال ۱۹۹۹ در پی کناره گیری بوریس یلتسین، ولادیمیر پوتین جای وی را گرفت و در این مدت به جز یک دوره ۵ ساله که نخست وزیر بود، ریاست جمهوری روسیه را برعهده داشته است.

تا کنون تنها سران کشورها ی چین، ایران، ونزوئلا و روسیه سفید پیروزی پوتین را تبریک گفته اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG