لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۰

رئیس جمهوری روسیه: وضعیت افغانستان بدون حضور نظامی آمریکا بدتر می‌شد


نشست خبری پایان سال ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در مسکو - ۱۴ دسامبر ۲۰۱۷
نشست خبری پایان سال ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در مسکو - ۱۴ دسامبر ۲۰۱۷

رئیس جمهوری روسیه در سخنانی درباره وضعیت افغانستان، با تاکید بر این که باید بی‌طرفانه به واقعیات نگاه کرد، گفت بدون حضور نیروهای نظامی آمریکا وضعیت در افغانستان بدتر می‌شد.

به گزارش خبرگزاری روسی تاس، ولادیمیر پوتین در دیدار با رهبران پارلمان روسیه گفت «واقعا (تهدید تروریسم در افغانستان) بدتر شده؛ این حقیقت است. اوضاع در حال بدتر شدن است.»

رئیس جمهوری روسیه در ادامه سخنان خود در این دیدار، که روز دوشنبه در مسکو برگزار شد، خاطر نشان کرد «اما، اگر ایالات متحده آنجا نبود، شاید (وضعیت افغانستان) بدتر می‌شد.»

وی با بیان این که روسیه و آمریکا «روابط پیچیده‌ای» دارند، گفت با این حال ما باید درباره وضعیت امنیتی و تهدیدهای تروریستی در افغانستان، بطور بی‌طرفانه و منصفانه قضاوت کنیم.

در واکنش به حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ القاعده به ایالات متحده، ارتش آمریکا در چارچوب یک ائتلاف بین المللی به افغانستان تحت کنترل طالبان و پایگاه سازمان القاعده حمله کرد.

از آن زمان تا کنون، نیروهای نظامی آمریکا همچنان در آن کشور حضور دارند؛ به طوری که با گذشت حدود شانزده سال، از جنگ افغانستان با عنوان طولانی جنگ ایالات متحده یاد می‌شود.

دولت پیشین ایالات متحده برنامه کاهش شمار نظامیان آمریکا در افغانستان را در پیش گرفته بود، اما دولت پرزیدنت ترامپ اعلام کرده است حضور نظامی آمریکا در آن کشور افزایش می‌یابد.

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا اوایل مهر ماه در کابل، اهداف راهبرد جدید واشنگتن در افغانستان را تشریح کرد و گفت هدف از آن «شکستن بن‌بست کنونی» در جنگ داخلی آن کشور است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG