لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۲

عملیات مشترک آمریکا و افغانستان علیه کارگاه‌های تولید تریاک طالبان


مقام‌های آمریکا و افغانستان روز دوشنبه اعلام کردند نیروهای نظامی دو کشور، با هدف قطع شریان‌های مالی طالبان، عملیات مشترکی را علیه کارگاه‌های تولید تریاک متعلق به آن گروه اسلامگرای افراطی آغاز کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جان نیکولسون ژنرال ارتش آمریکا در یک نشست خبری تصاویر ویدئویی حملات هوایی هدفمندی را به خبرنگاران نشان داد که به گفته او علیه «کارخانه‌های مواد مخدر طالبان» انجام شده است.

او که همراه محمد شریف یفتلی از فرماندهان ارتش افغانستان در این نشست حضور داشت، در توضیح گفت «ما شب گذشته حملاتی را در شمال هلمند برای ضربه زدن به طالبان در زمینه منابع مالی مواد مخدر انجام دادیم.»

ولایت هلمند در جنوب افغانستان، که در چند سال اخیر صحنه درگیری‌های سنگینی میان پیکارجویان گروه طالبان و نیروهای امنیتی افغانستان بوده، بزرگترین مرکز تولید تریاک و مواد مخدر در آن کشور است.

سازمان ملل متحد هفته گذشته در گزارشی اعلام کرده بود که تولید تریاک در افغانستان در سال جاری میلادی، با ۸۷ درصد افزایش در مقایسه با سال گذشته، به بالاترین میزان خود رسیده و از این نظر رکورد شکسته است.

کارشناسان دفتر مواد مخدر سازمان ملل، می‌گویند تضعیف تدابیر امنیتی دولت در آن منطقه به شکست تلاش‌های سال‌های گذشته برای ریشه کن کردن کشت خشخاش و تولید تریاک، منبع اصلی تولید هروئین، کمک کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG