لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۰

رهبر کره‌شمالی با برکناری رئیس ستاد کل ارتش خواستار افزایش «آمادگی‌های جنگی» شد


رهبر کره شمالی.
رهبر کره شمالی.

کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی، روز چهارشنبه همزمان با برکنارکردن ژنرال بلند‌پایه ارتش، خواستار افزایش «آمادگی‌های جنگی»، «افزایش تولید تسلیحات» و «گسترش رزمایش‌های نظامی» شد.

به گزارش رویترز، دستورات کیم در جلسه کمیسیون نظامی مرکزی با «تمرکز بر اقدامات متقابل» علیه «دشمنان» صادر شد؛ دشمنانی که هویتشان هنوز نامشخص مانده است.

همچنین رئیس ستاد کل ارتش، پاک سو ایل از سمت خود برکنار و ژنرال ری یونگ گیل ـ که وزیر دفاع و فرمانده نیروهای متعارف نیز بود ـ جایگزین او شد.

کیم جونگ اون همچنین بر «گسترش ظرفیت تولید تسلیحات» تاکید کرد و خواستار برگزاری «رزمایش‌های پیشرفته» شد. کیم روی نقشه به مناطق اطراف سئول اشاره کرد.

رهبر کره‌شمالی در حالی برای رژه شبه‌نظامیان در ۹ سپتامبر برنامه‌ریزی می‌کند، که رزمایش‌ نظامی آتی ایالات متحده و کره‌جنوبی از سوی کره‌شمالی همواره به عنوان یک «تهدید امنیتی» تلقی می‌شود.

در شرایطی‌که تنش‌ها در شبه جزیره کره با افزایش آمادگی نظامی کره‌جنوبی و آمریکا در برابر برنامه تسلیحات هسته‌ای کره‌شمالی در حال افزایش است، کره‌شمالی بلافاصله پس از ورود یک زیردریایی هسته‌ای آمریکا به کره‌جنوبی، دو موشک بالستیک به سمت دریا در سواحل شرقی خود پرتاب کرد.

به گزارش رویترز، در حالی‌که با ورود یک زیردریایی هسته‌ای آمریکا به کره‌جنوبی تنش‌ها در شبه جزیره کره بالا گرفته، کره‌شمالی با عصبانیت به این موضوع واکنش نشان داد و اظهار داشت که «چنین استقراری می‌تواند استفاده از سلاح هسته‌ای را تضمین کند.»

ایالات متحده اطمینان داد که از نزدیک با متحدان خود در حال رایزنی است، زیرا این گونه موشک‌پرانی‌ها را «بی‌ثبات کننده» می‌داند، هرچند که آن را «تهدید فوری» ارزیابی نمی‌کند.

همزمان پس از «فرار یک سرباز آمریکایی» به کره شمالی و آزمایش اخیر موشک بالستیک قاره‌پیمای «هواسونگ-۱۸» توسط کره‌شمالی، دور تازه‌ای از تنش‌ها در منطقه خاور دور در حال شکل‌گیری است.

XS
SM
MD
LG