لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۴

اوباما دستور تحريم تجاری کریمه را به دليل اشغال روسیه صادر کرد


تفنگداران دریایی روسیه تعطیلات سالانه خود را، به عنوان بخشی از یک رژه نظامی، در سواستوپل (بندری در کریمه) جشن می‌گيرند – ۸ آذر ۱۳۹۳ (۲۹ نوامبر ۲۰۱۴)
تفنگداران دریایی روسیه تعطیلات سالانه خود را، به عنوان بخشی از یک رژه نظامی، در سواستوپل (بندری در کریمه) جشن می‌گيرند – ۸ آذر ۱۳۹۳ (۲۹ نوامبر ۲۰۱۴)

باراک اوباما، رئيس‌جمهوری ايالات متحده، با صدور فرمان اجرايی مبنی بر ممنوعيت صادارات کالا و خدمات کليدی آمريکا به کريمه و ممانعت از ورود کالاهای کريمه، ممنوعیت‌های تجاری گسترده‌ای را عليه اين شبه جزیره، که کرملين آن را ضميمه خاک روسیه کرد، برقرار ساخت.

روز جمعه ۲۸ آذرماه (۱۹ دسامبر) کاخ سفید، با صدور بیانیه‌ای، گفت «هدف از اين فرمان روشن کردن موضع ايالات متحده برای شرکت‌های آمريکايی است که در منطقه فعاليت تجاری دارند.» اين بيانيه همچنين می‌گويد هدف نشان دادن آن است که واشنگتن «اشغال کريمه توسط روسيه را نمی‌پذيرد.»

این ممنوعیت شامل تحریم ۲۴ تن از افراد و شرکت‌هايی است که به عنوان عوامل ناآرامی‌ها در شرق اوکراین شناخته شده‌اند.

در ماه آوریل گذشته پارلمان روسیه، برغم اعتراضات واشنگتن و اتحاديه اروپا، رای به ضمیمه اين منطقه داد.

اقدامات ايالات متحده در پی حرکت‌های مشابهی توسط اتحادیه اروپا و کانادا در این هفته صورت گرفت.

اوباما روز پنج‌شنبه ۲۷ آذرماه (۱۸ دسامبر) لایحه‌ای را به امضا رساند که تحریم‌های اضافه‌ای را علیه مسکو، به‌دليل ادامه حمایت از شورش طرفداران روسیه در شرق اوکراین، برقرار می‌کند. او گفت این قانون، که به‌ عنوان قانون حمایت از آزادی اوکراین شناخته می‌شود، به دولت او برای تحمیل اقدامات جدیدی علیه مسکو «در صورت اقتضا» انعطاف بيشتری می‌دهد.

قانون حمایت از آزادی اوکراین همچنین ۳۵۰ ميليون دلار بابت کمک‌های نظامی به اوکراین، از جمله سلاح های ضد تانک، اسلحه و مهمات و هواپیماهای بدون سرنشین، را مجاز می‌کند.

وزارت امور خارجه روسیه، روز جمعه در بیانیه‌ای گفت، مسکو از اين اقدام آمريکا «عمیقا ناامید» شده است وقانون حمایت از آزادی اوکراین را «غیرقابل قبول و تحریک‌آمیز» خواند.

XS
SM
MD
LG