لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۰

مقامات اروپایی: ذخایر روسیه از پهپادهای ساخت ایران رو به اتمام است


IRAN-MILITARY/DRILL-DRONES
IRAN-MILITARY/DRILL-DRONES

مقامات اروپایی می گویند استفاده روسیه از هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی کاهش یافته است. آنها همچنین می گویند که روسیه برای حملات آینده در حال صرفه جویی در منابع است.

به گزارش بلومبرگ، بر اساس آخرین ارزیابی‌های مقامات اروپایی می گویند استفاده از پهپادهای ساخت ایران در روسیه طی «ده روز گذشته» به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، به نظر می رسد که ذخایر روسیه از پهپادهای ساخت ایران رو به اتمام است.

پیش از این، ده‌ها پهپاد به طور منظم علیه زیرساخت‌های انرژی اوکراین شلیک می‌شدند، گرچه بیشتر آنها توسط پدافند هوایی این کشور سرنگون شدند.

دولت کی‌یف در ماه دسامبر، بدون ذکر منبع اعلام کرد که روسیه سفارش «۲۵۰ پهپاد» از ایران دریافت کرده است.

به گفته این خبرگزاری، یکی از این مقامات می‌گوید که روسیه دائما در تلاش است تا پهپادها و سایر تجهیزات نظامی بیشتر را از ایران و سایر منابع دریافت کند.

فشارهای تدارکاتی بر روسیه در حالی است که جنگ در اوکراین به یکسالگی خود نزدیک می‌شود و نبرد در نواحی شرقی، با وجود افزایش حملات نیروهای مسکو، در بن‌بست باقی مانده است.

روسیه به طور فزاینده‌ای به هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌ها برای تضعیف زیرساخت های حیاتی در سراسر اوکراین متکی است.

متحدان اوکراین، جمهوری اسلامی را به عنوان تامین کننده اصلی تجهیزات جنگی مسکو معرفی کرده اند.

یکی از این افراد گفت: «شواهد به اشتراک گذاشته شده بین کشورها نشان می‌دهد که پهپادهایی که در اوکراین دیده می‌شوند، ویژگی های مشابهی با پهپادهای ساخت ایران که در جاهای دیگر دیده می شود، دارند.»

این در حالی است که تهران بارها ارسال پهپاد به روسیه را رد کرده است.

کشورهای گروه هفت و اتحادیه اروپا تلاش کرده‌اند تا دسترسی به قطعات غربی را که می‌توان از آنها برای اهداف نظامی استفاده کرد، مختل کنند.

اتحادیه اروپا در این هفته درباره تحریم‌ها و محدودیت‌های صادراتی علیه «هفت نهاد ایرانی» از جمله نهادهای مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بحث می‌کند.

این اتحادیه به دنبال تشدید هرگونه فرار و دور زدن تحریم‌های خود است. کشورهای اتحادیه اروپا به دنبال قدرت‌های جدیدی هستند تا از تحریم‌های روسیه جلوگیری کنند

XS
SM
MD
LG