لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۹

اسرائیل: «همه گزینه‌ها» برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح‌ هسته‌ای روی میز است


یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل.
یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل.

وزیر دفاع اسرائیل روز جمعه گفت «همه گزینه‌های ممکن» برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای روی میز است.

یوآف گالانت که در کنار مقاماتی از امارات متحده عربی و بحرین در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ سخن می‌گفت، از جامعه بین‌المللی خواست اقدامات بیشتری برای جلوگیری از اشاعه سلاح‌های پیشرفته توسط جمهوری اسلامی انجام دهند.

به گفته او، به‌رغم تحریم‌های مرتبط با ممنوعیت اشاعه موشک و دیگر فناوری‌ها که تا پایان اکتبر ٢۰٢٣ ادامه خواهد داشت و دربرگیرنده صادرات و خرید سیستم‌های نظامی پیشرفته است، جمهوری اسلامی همچنان اشاعه سلاح‌های پیشرفته را گسترش می‌دهند.

یوآف گالانت در ادامه گفت: «ایران در حال حاضر سرگرم مذاکره برای فروش سلاح‌های پیشرفته از جمله پهپاد و مهمات‌ نقطه‌زن به دست‌کم ۵۰ کشور است.»

گفت‌وگوهای احیای برجام میان ایران و قدرت‌های غربی از سپتامبر سال گذشته میلادی در بن‌بست بوده است. کشورهای غربی با اشاره به پیش کشیدن مطالبات غیرمنطقی از سوی جمهوری اسلامی در آستانه نهایی‌شدن مذاکرات و همچنین سرکوب معترضان ایرانی می‌گویند احتمال دستیابی به توافق در آینده‌نزدیک بعید است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز ماه گذشته میلادی از جمهوری اسلامی به دلیل ایجاد تغییر اعلام‌نشده‌ای در اتصال میان دو خوشه ماشین‌های پیشرفته غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۶۰ درصد در تاسیسات فردو انتقاد گرفت.

XS
SM
MD
LG