لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۰

سفیر اسرائیل در آمریکا: هیچ اختلافی در اسرائیل درباره ممانعت از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای وجود ندارد


سفیر اسراییل در آمریکا
سفیر اسراییل در آمریکا

سفیر اسرائیل در ایالات متحده در گفتگو با صدای آمریکا در خصوص موضع اسرائیل و نتانیاهو، درباره ممانعت از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای، گفت: «کل دولت اسرائیل در این مورد هم‌نظر است، هیچ مخالفی یا ائتلافی علیه این موضع وجود ندارد.»

مایکل هرتزوگ، سفیر اسرائیل در آمریکا گفت: «آقای نتانیاهو و نخست‌وزیران پیشین، همگی روشن کرده‌اند که اسرائیل، مصمم است که از دستیابی ایران به توانایی هسته‌ای، برای ساخت سلاح‌های هسته‌ای، جلوگیری کند.»

او با اشاره به این که در مسیر دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، «مقاطع و مرزهایی وجود دارد» گفت: «ما می‌خواهیم مانع رسیدن ایران [به این مرزها] شویم. یکی از آنها همانی بود که آقای نتانیاهو حدود یک دهه پیش در سازمان ملل گفته بود و حد و مرز رسیدن ایران به غنی‌سازی ۲۰درصدی لازم را تعیین کرد. در عین حال ایران، آن حد و مرز را رعایت کرد و به آن نزدیک نشد.»

سفیر اسرائیل در ایالات متحده گفت: «فکر کنم همه باید درک کنند که این یک تهدید وجودی علیه اسرائیل است و اسرائیل مصمم است که از تبدیل شدن ایران به یک کشور مجهز به سلاح هسته‌ای، جلوگیری کند.»

او‌ همچنین در مورد مدت‌ زمانی که ممکن است رژیم ایران به سلاح اتمی دست یابد گفت: وقتی از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای حرف می‌زنیم، دو عامل عمده مد نظر است: «یکی مواد شکافت‌پذیر اولیه و غنی‌سازی» و دیگری «تسلیحاتی کردن آن.»

مایکل هرتزوگ ادامه داد: «در مورد مواد اولیه -همانطور که دولت آمریکا اشاره کرده و ما هم با آن موافقیم- زمان‌بندی‌ها نشان می دهد که ایران ظرف چند هفته می‌تواند مواد لازم برای ساخت یک بمب در سطح نظامی را فراهم کند، که البته این مایه نگرانی همه است، اما تسلیحاتی کردن آن زمان بیشتری می‌برد.»

وی ادامه داد: «ما باید هر دو جنبه را در نظر بگیریم. نمی‌توانیم فقط روی یک جنبه تمرکز کنیم و ما روی هر دو جنبه متمرکزیم.»

سفیر اسرائیل در ایالات متحده در مورد این‌که جمهوری اسلامی ایران در مدتی طولانی فعالیت‌هایش را در غنی‌سازی سطح «شصت درصد» نگه داشته است، اظهار کرد: «به این دلیل است که ایرانی ها می‌دانند رسیدن به مقاطع و حدود خاص، پیامدهایی برایشان دارد. اگر به غنی‌سازی با درجه نظامی ورود کنند و خیلی جلوتر نروند و در حد ۶۰ درصد غنی‌سازی کنند -که یک پله اساسی پائین‌تر است- می‌دانند که اگر به آن حد مشخص برسند، تبعاتی به دنبال خواهد داشت.»

سفیر اسرائیل در آمریکا گفت: «قطعا اسرائیل در برابر چنان پیشرفتی بی‌تفاوت نخواهد ماند و من به جرأت می‌گویم که آمریکا هم احتمالا به آن پاسخ خواهد داد. ایالات متحده تحت دولت بایدن در تلاش بوده توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران را احیا کند یا به نحوی ایران را در حوزه مواد هسته‌ای مورد نیاز خیلی پائین‌تر نگه دارد. اما اخیرا گفته‌اند که به دلیل سرکوب خشونت‌بار اعتراضات و به دلیل کمک ایران به روسیه در حمله به اوکراین، دیگر تمرکزشان روی احیای برجام نیست.»

سفیر اسرائیل در ادامه در مورد پایبندی به بخش‌هایی از توافق برجام توسط دولت بایدن گفت: «فکر می‌کنم برای همه روشن است که توافق هسته‌ای اکنون در دستور کار نیست. نمی‌گویم که[ توافق] مرده‌ است، اما در حال حاضر در دستور کار قرار ندارد.»

مایکل هرتزوگ در خصوص عوامل دخیل در توقف مذاکرات هسته‌ای با ایران گفت: «اولین عامل، مواضع ناسازگار و سرسختانه ایران در مذاکرات هسته‌ای است. آنها خواسته‌هایی را مطرح کردند که رد شد و دولت آمریکا هم به درستی آن‌ها را رد کرد. دوم، فعالیت‌هایی بود که آنها در برنامه هسته‌ای‌شان در حین انجام مذاکرات داشتند و اما مهم‌تر از همه، به نظرم توسعه همکاری بین روسیه و ایران است.»

سفیر اسرائیل در آمریکا افزود: «شاهدیم که ایران به روسیه پهپاد و دیگر امکانات را برای استفاده در اوکراین ارائه می‌کند. بنابراین، ایران خودش را امروز در موقعیت یک بازیگر در قلب اروپا قرار داده است.»

سفیر اسرائیل در ایالات متحده افزود: «علاوه بر این، ناآرامی‌های داخل ایران نیز دخیل است، رژیم مردم خودش را سلاخی کرده و صدها نفر از مردم توسط رژیم کشته شدند. مردمی که برای اعتراض و مطالبه کردن کرامت و آزادی‌های اولیه‌شان بیرون آمدند، اما توسط رژیم سلاخی شدند.»

او همچنین خاطر نشان کرد: «همه اینها، به همراه عوامل دیگر، نشان می‌دهد که اکنون فضا برای نشستن و مذاکره کردن با ایران و رسیدن به توافق و آزادسازی میلیاردها دلار به نفع رژیم، مناسب نیست. فکر نمی‌کنم در حال حاضر چنین چیزی، گزینه‌ای روی میز باشد. الان نه ایالات متحده و نه متحدان اروپایی آن، نمی خواهند چنین مسیری را طی کنند.»

XS
SM
MD
LG