لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۸

اولین ماموریت اکتشافی روسیه در کره ماه پس از ۴۷ سال شکست خورد


آژانس فضایی دولتی روسیه اعلام کرد که فضاپیمای لونا-۲۵ روسیه روز یکشنبه ۲۹ مرداد به علت نقص فنی در آماده‌سازی برای فرود سقوط کرد و پس از اصابت با سطح ماه منفجر شد.

رویترز در گزارش خود می‌گوید این شکست نشان‌دهنده زوال برنامه فضایی روسیه پس از فروپاشی شوروی سابق است که در دوران جنگ سرد با ایالات متحده در برنامه‌های فضایی رقابت می‌کرد.

این سازمان همچنین گفت که کمیسیون ویژه‌ای برای بررسی دلایل این شکست تشکیل شده است.

مسکو برای اولین در سال ۱۹۵۷، اسپوتنیک ۱، را در مدار زمین قرار داد و در سال ۱۹۶۱، یوری گاگارین فضانورد شوروی اولین انسانی شد که به فضا سفر کرد.

بنا به این گزارش، ناکامی مسکو در برنامه اکتشافی ماه در حالی رخ می‌دهد که اقتصاد ۲ تریلیون دلاری روسیه زیر فشار تحریم‌های غرب و تهاجم به اوکراین که آن را بزرگترین جنگ زمینی در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم توصیف کرده‌اند با عمیق‌ترین بحران در دهه‌ها مواجه است.

تلویزیون دولتی روسیه خبر انفجار لونا-۲۵ را پس از هشت خبر جزئی دیگر پخش کرد و تنها ۲۶ ثانیه به آن پرداخت.

روسیه می‌خواهد با هند، که کاوشگر چاندرایان-۳ آن قرار است در این هفته بر روی قطب جنوبی ماه فرود بیاید، و مهمتر از آن با چین و ایالات متحده در برنامه‌های اکتشافی ماه رقابت کند.

اما دانشمندان روسی بارها شکایت کرده‌اند که برنامه فضایی این کشور توسط مدیران ضعیفی که مشتاق پروژه‌های فضایی غیرواقعی و آلوده به فساد هستند، تضعیف شده است.

XS
SM
MD
LG