لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۸

ناسا: ممکن است ماموریت آرتمیس ۲ به تاخیر بیفتد


اعضای خدمه ماموریت آرتمیس ۲، از سمت راست کریستینا کوک، رید وایزمن، ویکتور گلاور و جرمی هنسن در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا، در مقابل کپسول اوریون

چهار فضانوردی که قرار است برای سفر به دور ماه یک سال دیگر هم صبر کنند، برای اولین بار از فضاپیمای خود دیدار کردند. در این حال، سازمان فضانوردی آمریکا، ناسا، روز سه‌شنبه ۱۷ مرداد هشدار داد که ممکن است تاخیرهای بیشتری برای انجام ماموریت آرتمیس ۲ وجود داشته باشد.

به گزارش آسوشیتدپرس، فضانوردان از دیدن کپسول ناتمام «اوریون» که هنوز از آن برچسب‌های قرمز رنگی که روی آنها نوشته شده بود «پیش از پرواز کنده شود» آویزان بود، تحت تاثیر قرار گرفتند. کریستینا کوک یکی از این فضانوردان، به خبرنگاران گفت: «نظیر ندارد ... [از دیدن آن] مور مور شدم.»

ناسا و آژانس فضایی کانادا، اسامی چهار فضانورد منتخب برای ماموریت «آرتمیس ۲» را در ماه آوریل گذشته اعلام کردند که شامل کریستینا کوک، رید وایزمن و ویکتور گلاور از ناسا و جرمی هنسن از آژانس فضایی کانادا است.

ناسا پیشتر گفته بود که قصد دارد این چهار تن را در اواخر سال آینده میلادی به سفر دور ماه بفرستد.

با این همه، بررسی‌های سپر حرارتی کپسول، می‌تواند اولین سفر فضانوردان به ماه، پس از بیش از نیم قرن، را باز هم به تاخیر بیندازد.

به نوشته آسوشیتدپرس، پرواز آزمایشی بدون سرنشین به دور ماه در سال گذشته میلادی، منجر به سوختن و زغال‌شدن غیرمنتظره و از دست رفتن موادی از سپر حرارتی در زیر کپسول شد. سپر حرارتی برای محافظت از کپسول در برابر گرمای شدید ناشی از ورود مجدد آن به جو زمین لازم است.

ماموریت بعدی آرتمیس، یعنی آرتمیس ۳ برای فرود بر سطح ماه، با موانع بیشتری روبرو است و امکان دارد که از اواخر سال ۲۰۲۵ میلادی به سال ۲۰۲۶ میلادی موکول شود.

پرتاب‌گر استارشایپ تاکنون تنها یک پرواز آزمایشی، در ماه آوریل سال ۲۰۲۳ میلادی، داشته است که آن هم چند دقیقه پس از بلند شدن منفجر شد.

ناسا نگران است که آیا «اسپیس‌اکس» ایلان ماسک می‌تواند همه چیز را به موقع انجام دهد یا نه.

تا زمانی که اسپیس‌اکس چندین پرواز مداری استارشیپ را انجام ندهد، یک انبار سوخت‌گیری در اطراف زمین ایجاد نکند و آزمایش لباس فضانوردان برای فرود روی ماه را تکمیل نکند، آژانس فضایی ایالات متحده هیچ تعهدی برای سفر به سطح ماه با فضاپیمای استارشیپ ندارد.

ویکتور گلاور، یکی از فضانوردان گفت: «واضح است که کارهای زیادی برای انجام داریم.»

به رغم چنین نگرانی‌های طولانی‌مدتی، حال و هوای داخل ساختمان نیل آرمسترانگ، نام اولین انسانی که قدم بر روی ماه گذاشت، در روز سه‌شنبه بسیار شاد و سرزنده بود.

هنگامی که از این چهار فضانورد پرسیده شد که حضور در چنین زمین مقدسی چه حسی برای آنان داشته است، رید وایزمن، فرمانده خدمه پروازی آرتمیس ۲ گفت که سفر آنها به دور ماه نیست، بلکه با فرود بعدی بر سطح ماه است که «رویای ما به حقیقت خواهد پیوست.»

جرمی هنسن، فضانورد کانادایی، نیز ضمن اشاره به کپسول اوریون گفت: «این واقعی است... این یک رویا نیست.»

XS
SM
MD
LG