لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۱

بازگشت امید به ناسا؛ فضاپیمای «وویجر۲» به زمین سیگنال فرستاد


 فضاپیمای «وویجر۲» به زمین سیگنال فرستاد
فضاپیمای «وویجر۲» به زمین سیگنال فرستاد

چند روز بعد از آن که ناسا اعلام کرد به علت بروز خطا و تغییراتی در «دستورات برنامه‌ریزی شده»، فضاپیمای وویجر۲ فعلا قادر به ارتباط با زمین نیست، اول ماه اوت از دریافت سیگنالهای امیدوار کننده از این فضاپیما خبر داد.

مهندسان ناسا می‌گویند دریافت سیگنال «تپش قلب» ممکن است به برقراری مجدد ارتباطات میان مرکز زمینی با این فضاپیما، زودتر از موعد پیش‌بینی شده کمک کند.

مقامات ناسا ۲۸ ژوئیه در بیانیه‌ای اعلام کردند: «یک سری دستورات برنامه‌ریزی شده که در ۲۱ ژوئیه به فضاپیمای وویجر ۲ ناسا فرستاده شد، به طور ناخواسته باعث شد آنتن در فاصله ۲ درجه از زمین قرار بگیرد در نتیجه، وویجر ۲ در حال حاضر قادر به دریافت دستورات یا ارسال داده‌ها به زمین نیست و احتمالا امکان برقراری ارتباط با آن تا ماه اکتبر میسر نخواهد بود.»

مقامات آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا که فضاپیمای وویجر۲ را اداره می‌کند، در توییتی به تاریخ اول اوت نوشتند: «شنیدن ضربان قلب فضاپیما، تایید می‌کند که حال وویجر خوب است، چیزی که مهندسان انتظار داشتند تا فرمانی به آن برسد و به سمت زمین برگردد.»

وویجر ۲ در آگوست ۱۹۷۷ به فضا پرتاب شد و با گذر از آسمان مشتری و زحل و سپس اورانوس و نپتون به تنها فضاپیمایی تبدیل شد که تاکنون از دو سیاره انتهای منظومه شمسی بازدید کرده است.

وویجر ۲ اکنون نزدیک به ۱۲.۴ میلیارد مایل از زمین فاصله دارد که حدود ۱۳۳ برابر فاصله سیاره ما از خورشید است. تا زمان بروز این نقص، نزدیک به ۱۸.۵ ساعت طول می‌کشید تا سیگنالی از زمین به فضاپیما برسد.

XS
SM
MD
LG