لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۰

تماس ناسا با فضاپیمای «وویجر۲» به طور کامل برقرار شد؛ دو ماه زودتر از زمان پیش‌بینی شده


آژانس فضایی آمریکا روز جمعه اعلام کرد که محققانش موفق شدند با استفاده از فرستنده‌های پرقدرت خود، جهت آنتن کاوشگر وویجر۲ را اصلاح و تماس کامل با آن را دوباره برقرار کنند.

ناسا روز اول اوت هم اعلام کرده بود توانسته سیگنالی را از این فضاپیمای «کاشف دوردست‌های کهکشان» دریافت کند که این سیگنال نشانه امیدواری بیشتر برای به دست گرفتن مجدد کنترل این فضاپیماست.

مقامات ناسا ۲۸ ژوئیه در بیانیه‌ای اعلام کردند: «یک سری دستورات برنامه‌ریزی شده که در ۲۱ ژوئیه به فضاپیمای وویجر ۲ ناسا فرستاده شد، به طور ناخواسته باعث شد آنتن در فاصله ۲ درجه از زمین قرار بگیرد در نتیجه، وویجر ۲ در حال حاضر قادر به دریافت دستورات یا ارسال داده‌ها به زمین نیست و احتمالا امکان برقراری ارتباط با آن تا ماه اکتبر میسر نخواهد بود.»

چند روز بعد از آن که ناسا اعلام کرد به علت بروز خطا و تغییراتی در «دستورات برنامه‌ریزی شده»، فضاپیمای وویجر۲ فعلا قادر به ارتباط با زمین نیست، اول ماه اوت از دریافت سیگنالهای امیدوار کننده از این فضاپیما خبر داد.

مقامات آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا که فضاپیمای وویجر۲ را اداره می کند، در توییتی در تاریخ اول اوت نوشتند: «شنیدن ضربان قلب فضاپیما، تایید می‌کند که حال وویجر خوب است، چیزی که مهندسان انتظار داشتند تا فرمانی به آن برسد و به سمت زمین برگردد.»

سوزان داد، مدیر پروژه وویجر جمعه ۴ اوت به خبرگزاری فرانسه گفت این کاوشگر در ساعت ۱۲:۲۹ بامداد به وقت شرقی ۴ اوت شروع به بازگرداندن داده‌های «علم و تله‌متری» کرد که نشان می‌دهد فضاپیما به طور عادی کار می‌کند و در مسیر مورد نظر باقی خواهد ماند.

وویجر ۲ در آگوست ۱۹۷۷ به فضا پرتاب شد و با گذر از آسمان مشتری و زحل و سپس اورانوس و نپتون به تنها فضاپیمایی تبدیل شد که تاکنون از دو سیاره انتهای منظومه شمسی بازدید کرده است.

وویجر ۲ اکنون نزدیک به ۱۲.۴ میلیارد مایل از زمین فاصله دارد که حدود ۱۳۳ برابر فاصله سیاره ما از خورشید است. تا زمان بروز این نقص، نزدیک به ۱۸.۵ ساعت «سفر با سرعت نور» طول می‌کشید تا سیگنالی از زمین به فضاپیما برسد اما در طول مدت ترمیم این اشکال، زمان برگشت پیام از سفینه به ۳۷ ساعت افزایش یافته بود.

XS
SM
MD
LG