لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۱

روسیه سلاح های دیگری هم به ایران می فروشد


درحالیکه روسیه هنوز تحویل اس ۳۰۰ را تایید نکرده، یک ماه پیش ایران در مراسم رژه ارتش بخشهایی از آن را نمایش داد.
درحالیکه روسیه هنوز تحویل اس ۳۰۰ را تایید نکرده، یک ماه پیش ایران در مراسم رژه ارتش بخشهایی از آن را نمایش داد.

در حالیکه هنوز تحویل سامانه موشکی اس ۳۰۰ از سوی روسیه به ایران تکمیل نشده، یک مقام بلند پایه نظامی روسیه می گوید علاوه بر موشکهای اس-۳۰۰ روسیه ممکن است سلاح های دیگری نیز که به موجب قوانین بین المللی ممنوع نیست، به ایران بفروشد.

الکساندر فومین، رئیس خدمات همکاریهای نظامی-فنی فدراسیون روسیه در گفتگوی روز سه شنبه با خبرنگاران در مسکو اعلام کرد روسیه با ایران قراردادهائی دارد و امکان امضای قراردادهای بیشتری هم وجود دارد.

وی گفت: تنها نگرانی مسالۀ حقوقی است. امکان فروش همه سلاح هائی که سازمان ملل متحد فروش انها به ایران را منع نکرده است وجود دارد.

این مقام روسی افزود: سلاح گرم،دفاع هوائی، رادار،سلاح های الکترونیک و سایر سامانه ها ی نظامی از جمله این موارد است.

آقای فومین گفت زمانی که این جنگ افزارها ساخته شوند امکان صدور آنها به ایران وجود دارد چون مسکو با تهران در تماس است.

اظهارات این مقام روسی در حالی است که پیشتر همزمان با قرارداد فروش سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰، آمریکا و اسرائیل به این قرارداد واکنش نشان داده بودند.

روسیه و ایران یک قرارداد تسلیحاتی ۸۰۰ میلیون دلاری در سال ۲۰۰۷ برای فروش پنج موشک اس-۳۰۰ منعقد کردند.

سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ این توانایی را دارد که تا ۱۰۰ هواپیماهای مهاجم را در یک فضای ۱۵۰ کیلومتری و تا ارتفاع ۳۰ کیلومتری از سطح زمین مورد هدف قرار دهد.

این معامله در سال ۲۰۱۰ به دلیل تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه تهران به مرحله اجرا نرسید.

ایران از روسیه به محاکم بین المللی شکایت کرد، اما بعد از توافق اولیه ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تحویل این موشک ها را در سال ۲۰۱۵ تصویب کرد. ایران هم پذیرفت که شکایت خود را پس بگیرد.

مخالفت آمریکا

هنوز مشخص نیست ایران به دنبال چه سلاح های جدیدی است اما پیش از این دولت باراک اوباما وعده داد که مانع فروش هواپیماهای پیشرفته نظامی روسیه به ایران شود و چنین فروشی را در شورای امنیت وتو کند.

به نوشته فری بیکن، یک مقام وزارت خارجه آمریکا به این نشریه گفت فروش چنین هواپیماهایی به ایران ناقض قطعنامه های سازمان ملل متحد است که ناظر بر توافق جامع اتمی با ایران است.

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا یک ماه پیش در بیانیه ای به فری بیکن گفت آمریکا با فروش هواپیماهای پیشرفته سوخوی ۳۰ اس ام به ایران مخالف است.

XS
SM
MD
LG