لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۷

وعده دولت اوباما برای وتوی فروش جت های سوخوی ۳۰ روسیه به ایران


سوخو ۳۰ اس ام
سوخو ۳۰ اس ام

دولت باراک اوباما وعده داد است که مانع فروش هواپیماهای پیشرفته نظامی روسیه به ایران شود و چنین فروشی را در شورای امنیت وتو کند.

به نوشته فری بیکن، یک مقام وزارت خارجه آمریکا به این نشریه می گوید فروش چنین هواپیماهایی به ایران ناقض قطعنامه های سازمان ملل متحد است که ناظر بر توافق جامع اتمی با ایران است.

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه در بیانیه ای به فری بیکن گفته است آمریکا با فروش هواپیماهای پیشرفته سوخوی ۳۰ اس ام به ایران مخالف است.

یک هواپیمای آمریکایی اف-۵ در یک نمایشگاه "دفاع مقدس" در تهران به نمایش در آمده است
یک هواپیمای آمریکایی اف-۵ در یک نمایشگاه "دفاع مقدس" در تهران به نمایش در آمده است

پیشرفته ترین هواپیماهای نظامی ایران عمدتا هواپیماهای آمریکایی خریداری شده در دوران حکومت محمدرضا شاه پهلوی است که نزدیک به ۴۰ سال از پایان عمر آن حکومت می گذرد.

به نوشته فری بیکن، مقام وزارت خارجه آمریکا گفته است فروش هواپیماهای نظامی روسی به ایران به طور مستقیم توافق هسته ای قدرت های جهانی با ایران (برجام) را نقض نمی کند، اما ناقض یک قطعنامه ناظر بر توافق است.

دولت آمریکا همچنین فروش سیستم پدافند هوایی اس ۳۰۰ روسیه به ایران را که بارها مسکو تحویل آنها را به تهران به تعویق انداخته، ناقض توافق نمی داند.

مارک تونر به فری بیکن گفته است که ایالات متحده قطعا فروش هواپیمای چند منظوره سوخوی ۳۰ اس ام را وتو خواهد کرد. آقای تونر به این نشریه گفته است فروش برخی از تسلیحات متعارف، بدون تایید موردی شورای امنیت سازمان ملل متحد، که آمریکا در آن از قدرت وتو برخوردار است، طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ممنوع است. آقای تونر گفت هواپیماهای سوخوی ۳۰ اس ام شامل این قطعنامه است.

او گفته آمریکا گزارش های مربوط به فروش تسلحیات روسی به ایران را دنبال می کند و نگرانی های خود را از طریق کانال های ارتباطاتی مختلف به روسیه ابراز می کند.

به گفته مارک تونر، اما فروش پدافند هوایی اس-۳۰۰ به ایران، تحت قطعنامه های شورای امنیت مجاز است. روسیه از سال ۲۰۰۸ میلادی وعده داده است که پدافند هوایی اس-۳۰۰ به ایران را تحویل دهد، اما تاکنون به این وعده عمل نکرده است.

XS
SM
MD
LG