لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۳

رژه روز ارتش ایران با نمایش بخش‌هایی از سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰


ایران با نشان دادن قطعاتی از اس۳۰۰ خبر از دریافت آن داده است.
ایران با نشان دادن قطعاتی از اس۳۰۰ خبر از دریافت آن داده است.

در حالیکه هنوز روسیه ارسال سامانه دفاع موشکی اس۳۰۰ را تایید نکرده، ایران در مراسم رژه روز ارتش در تهران "بخش هایی" از تجهیزات این سامانه موشکی را نمایش داد.

خبرگزاری ایسنا و فارس گزارش دادند که سامانه پدافند هوایی اس-۳۰۰ در رژه روز ارتش به نمایش درآمد.

این در حالی است که خبرآنلاین و سایت های خبری همچون انتخاب نوشته اند که تنها "بخشهایی از سامانه موشکی اس ۳۰۰ در مراسم رژه روز ارتش رسما رونمایی شد." این سایتهای خبری نوشته اند، در این رونمایی دو سامانه راداری، و خودروهای حامل جرثقیل موشک‌گذار رونمایی شد.

براساس جزییات از قبل منتشر شده، سامانه موشکی اس ۳۰۰ دارای بخش های اصلی دیگری چون لانچر و موشک‌ها است که به نوشته انتخاب و برخی سایت های خبری دیگر، روز یکشنبه،‌از جلوی جایگاه مخصوص رژه روز ارتش در تهران عبور داده نشد.

ایران در حالی بخشهایی از سامان موشکی اس۳۰۰ را نمایش داده که یک هفته پیش برخی رسانه های ایران از ورود اولین محموله سیستم دفاع موشکی اس ۳۰۰ به انزلی در شمال ایران خبر دادند. اما در مقابل، مقام های روسیه هیچ نظری در این مورد ندادند و همان موقع، خبرگزاری اینترفکس تاکید کرد که تحویل موشک ها تابستان انجام می شود.

قرارداد خرید سامانه پدافند هوایی اس ۳۰۰ در پی تحریم‌های بین‌المللی علیه برنامه هسته‌ای ایران، از سوی روسیه اجرایی نشد اما همزمان با پیشرفت مذاکرات هسته‌ای، دو کشور بر سر تحویل این سامانه به ایران توافق کردند.

روسیه و ایران یک قرارداد تسلیحاتی ۸۰۰ میلیون دلاری در سال ۲۰۰۷ برای فروش پنج موشک اس-۳۰۰ منعقد کردند.

سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ این توانایی را دارد که تا ۱۰۰ هواپیماهای مهاجم را در یک فضای ۱۵۰ کیلومتری و تا ارتفاع ۳۰ کیلومتری از سطح زمین مورد هدف قرار دهد.

این معامله در سال ۲۰۱۰ به دلیل تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه تهران به مرحله اجرا نرسید.

ایران از روسیه به محاکم بین المللی شکایت کرد، اما بعد از توافق اولیه ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تحویل این موشک ها را در سال ۲۰۱۵ تصویب کرد. ایران هم پذیرفت که شکایت خود را پس بگیرد. در گزارش ها آمده بود که روسیه می خواست یک سیستم پدافند هوایی دیگر را تحویل دهد که به گفته مسکو، "پیشرفته تر" است اما مقامات ایران بر دریافت اس ۳۰۰ تاکید داشتند.

سخنان روحانی در روز ارتش

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز یکشنبه سخنران مراسم روز ارتش بود.

روحانی افزود: "قدرت سرد و گرم ما همه در کنار هم هستند، اگر نیروهای مسلح برای آن است که اگر متجاوزی دست به سوی منافع ملی ما دست دراز کرد آن دست قطع شود و آن تجاوز دفع شود؛ دیپلماسی ما هم در میدان مذاکره به دنبال حفظ حقوق ملت ایران است."

رئیس جمهوری ایران با تاکید بر اینکه ایران علاوه بر آنچه که وی "قدرت سخت" خواند نیاز به "قدرت نرم" نیز دارد، گفت: "کسی که می‌گوید ما قدرت سخت نیاز نداریم ساده لوح است و کسی که می‌گوید ما قدرت نرم نیازنداریم نگاهش کوته بینانه است."

اظهارات آقای روحانی ده روز بعد از سخنان آیت الله خامنه ای مطرح می شود که گفته بود ایران هم به مذاکره نیاز دارد و هم آزمایش موشکی.

سه هفته پیش، توئیتی منتسب به اکبر هاشمی رفسنجانی منتشر شد که او گفته "دنیای فردا، دنیای گفتمان هاست نه موشک ها."

دو روز بعد آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران در یک دیدار عمومی بدون اسم بردن از اکبر هاشمی رفسنجانی گفت، کسانی که می‌گویند دنیای فردا دنیای مذاکره است و دنیای موشک نیست، ناآگاه یا خائن هستند.

بعد از این سخنان، اکبر هاشمی انتساب اکانت توئیتر به خود را تکذیب کرد.

حسن روحانی روز یکشنبه همچنین ضمنی به اختلاف نظر بین خود و رهبر اشاره کرد. او گفت: "ما همه در کنار هم هستیم و در یک کشور زندگی می‌کنیم و داخل یک کشتی هستیم و یک نفر این کشتی را فرماندهی می‌کند و ما دارای رهبر واحد و دولت واحد، قانون، ملت واحد هستیم و همه در کنار هم هستیم ولو اینکه سلیقه ما در گفتار و رفتار عین هم نباشد اما قطعا اهداف ما یکی است."

XS
SM
MD
LG