لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۶

تأکید دوباره لاوروف بر ضرورت «تأمین منافع روسیه» در برجام: تضمین‌های کتبی دریافت کرده‌ایم


سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه

وزیر امور خارجه روسیه پس از دیدار با همتای ایرانی خود هشدار داد که ایالات متحده و متحدانش باید منافع روسیه را در توافق هسته‌ای با ایران در نظر بگیرند.

سرگئی لاوروف روز سه‌شنبه ۲۴ اسفند پس از دیدار با حسین امیر عبداللهیان در مسکو گفت گزارش‌ها مبنی بر این که مسکو تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای با ایران را مسدود می‌کند، صحت ندارد.

لاوروف مدعی شد روسیه تضمین‌های کتبی از واشنگتن دریافت کرده است که تحریم‌ها علیه مسکو بر سر اوکراین مانع همکاری در چارچوب توافق برجام نمی‌شود.

بخش فارسی صدای آمریکا در این رابطه با وزارت خارجه ایالات متحده تماس گرفته و واکنش رسمی واشنگتن به اظهارات لاوروف را جویا شده است. به محض دریافت پاسخ این مطلب به‌روز‌رسانی می‌شود.

همچنین حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، به تعمیق همکاری‌های ایران و روسیه در عرصه‌های گوناگون اشاره کرد و با تأکید بر حسن روابط دو کشور، گفت که فارغ از تحولات بین‌المللی، روابط ایران و روسیه توسعه خواهد یافت.

اندکی پیش از اظهارات لاوروف، سخنگوی کاخ کرملین گفته بود باید منافع روسیه در چارچوب توافق احیای برجام تضمین شوند. به گفته دمیتری پسکوف، «تحریم‌ها علیه روسیه مستقیما بر منافع ما در چارچوب توافق [احیای برجام] تاثیر خواهد گذاشت» و «بنابراین این تحریم‌ها باید در نظر گرفته شوند.»

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه با تأکید بر این که «وقفه پیش آمده در گفت‌وگوهای وین،‌ بخشی طبیعی در روند مذاکرات است»، در پاسخ به پرسش بخش فارسی صدای آمریکا در مورد این که با توجه به درخواست روسیه، آیا می‌توان گفت که این گفت‌وگوها عملا پایان یافته‌اند، گفت: «روزهای آینده مسیر دیپلماسی در مورد توافق را مشخص خواهند کرد. اما ما همچنان بر این باوریم که مسیر دیپلماتیک بهترین مسیر پیش رو است و این گونه وقفه‌ها بخشی طبیعی از روند (مذاکرات) است.»

همچنین، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه تأکید کرد که پیشرفت مذاکرات «به روشنی» منوط به تصمیماتی است که باید در مسکو و تهران، گرفته شود.

آقای پرایس با تأکید دوباره بر موضع واشنگتن مبنی بر این که که تحریم‌ها علیه روسیه به خاطر تهاجم به اوکراین، ارتباطی با مذاکرات برجام ندارد، تصریح کرد که «در آینده نزدیک»، خواهیم فهمید که آیا امکان پیشرفت مذاکرات (احیای برجام) وجود دارد یا خیر.

XS
SM
MD
LG