لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۶

ند پرایس: پیشرفت مذاکرات وین در گرو تصمیمات تهران و مسکو است


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا - آرشیو
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا - آرشیو

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که پیشرفت مذاکرات «به روشنی» منوط به تصمیماتی است که باید در مسکو و تهران، گرفته شود.

ند پرایس روز دوشنبه در گفت‌و‌گو با خبرنگاران، بار دیگر بر موضع واشنگتن تاکید کرد که تحریم‌ها علیه روسیه به خاطر تهاجم به اوکراین، ارتباطی با مذاکرات برجام ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین تصریح کرد که «در آینده نزدیک»، خواهیم فهمید که آیا امکان پیشرفت مذاکرات وجود دارد یا خیر.

او در پاسخ به سوالی درباره اتباع آمریکایی بازداشت شده در ایران گفت که دولت بایدن، هرگز سرنوشت آنها را به مذاکرات برجام و یا تلاش‌های دیگر دیپلماتیک، پیوند نزده است.

پرایس با تکرار موضع آمریکا در محکوم کردن حمله اخیر موشکی سپاه پاسداران به شهر اربیل در اقلیم کردستان عراق، تاکید کرد که مقامات عراقی، مشغول تحقیق در این‌باره هستند و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز با مقامات عراق در این خصوص گفت‌و‌گو کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به حمایت مالی تهران از «گروه‌های تروریستی» و «فعالیت‌های مخرب سایبری» گفت که ایران به شیوه‌های مختلفی برای شرکای آمریکا در منطقه و در نتیجه برای آمریکا، تهدید به شمار می‌رود.

او افزود: «اگر ایران به طور دائم و قابل راستی آزمایی از دستیابی به سلاح هسته‌ای محدود نشود، می‌تواند همه این کارها را و (حتی) احتمالاً بیشتر از این را، با مصونیت بیشتری (از مجازات) انجام دهد.»

ند پرایس بار دیگر تصریح کرد که تمرکز دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، بر این است که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند.

XS
SM
MD
LG