لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۹

کاخ سفید: وقفه در گفت‌وگوهای هسته‌ای امری طبیعی در فرآیند مذاکرات است


جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید درخلال کنفرانس مطبوعاتی خود - ۱۰ مارس ۲۰۲۲
جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید درخلال کنفرانس مطبوعاتی خود - ۱۰ مارس ۲۰۲۲

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید می‌گوید که «وقفه پیش آمده در گفت‌وگوهای وین،‌ بخشی طبیعی در روند مذاکرات است.»

خانم ساکی در کنفرانس خبری روز دوشنبه خود، در پاسخ به پرسش بخش فارسی صدای آمریکا در مورد اینکه با توجه به درخواست روسیه، آیا می‌توان گفت که این گفتگوها عملا پایان یافته‌اند، گفت: «روزهای آینده مسیر دیپلماسی در مورد توافق را مشخص خواهند کرد. اما ما همچنان بر این باوریم که، مسیر دیپلماتیک، بهترین مسیر پیش رو است و این گونه وقفه‌ها بخشی طبیعی از روند(مذاکرات) است.»

او همچنین ادامه داد: «اینکه سخت ترین بخش‌های مذاکرات، در پایانی‌ترین مراحل گفت‌وگو رخ دهد نیز امری متداول، در مذاکرات است.»

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز دوشنبه گفت که چند موضوع «کلی و البته محدود» برای نهایی کردن توافق احیای برجام باقی مانده که تصمیم درباره آنها باید در واشنگتن، اتخاذ شود.

او افزود: بازگشت مذاکره‌کنندگان به پایتخت‌ها یک «توقف تنفسی» است که به درخواست هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک صورت گرفته‌است.

این درحالی است که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز جمعه اعلام کرده بود که وقفه در مذاکرات به دلیل «عوامل بیرونی» رخ داده‌است.

به دنبال این گفته آقای بورل، سه کشور فرانسه، بریتانیا، و آلمان با انتشار بیانیه‌ای مشترک، به روسیه هشدار دادند که مطالبات آن کشور مبنی بر تضمین تجارت با ایران، ممکن است موجب شکست مذاکرات احیای برجام شود.

خطیب‌زاده در بخش دیگری از سخنانش افزود که حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، روز سه‌شنبه عازم مسکو است.

آمریکا و طرف‌های اروپایی، در طی هفته‌های اخیر، بارها هشدار داده‌اند که فرصت برای احیای برجام در حال از دست رفتن است.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG