لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۳

گزارش مایکروسافت: روسیه، ایران و چین احتمالا برای مداخله در انتخابات آمریکا تلاش می‌کنند


لوگوی شرکت مایکروسافت
لوگوی شرکت مایکروسافت

بررسی‌ جدید شرکت مایکروسافت نشان می‌دهد که روسیه، ایران و چین احتمالاً برای مداخله و تأثیرگذاری در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ میلادی در آمریکا و سایر انتخابات مهم در کشورهای دیگر جهان تلاش خواهند کرد.

به گزارش شبکه خبری «سی‌بی‌اس»، انتظار می‌رود این سه کشور به دنبال شکل دادن به نتایجی باشند که در جریان درگیری‌های منطقه‌ای بالقوه یا جاری از نظر ژئوپولیتیکی، به نفع آنها باشد. با این حال، روسیه «متعهدترین و تواناترین تهدید» برای انتخابات آمریکا باقی می‌ماند.

مرکز تحلیل تهدیدهای مایکروسافت در گزارش جدید خود می‌گوید: «برای روسیه، ایران و چین، رئیس‌جمهوری بعدی آمریکا جهت درگیری را تعیین خواهد کرد؛ اینکه ممکن است جنگ رخ دهد یا صلح برقرار شود.»

این گزارش با اشاره به اهمیت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می‌گوید «بعید است» این کشورها هیچ اقدامی انجام ندهند.

تحلیل مایکروسافت همچنین نشان می‌دهد که انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ می‌تواند اولین انتخاباتی باشد که در آن، «چندین بازیگر مستبد، به طور همزمان، تلاش می‌کنند تا در نتیجه انتخابات دخالت کنند و بر آن تأثیر بگذارند».

این گزارش می‌گوید احتمالاً تلاش‌ها برای مداخله، از طریق پلتفرم‌های اینترنتی نسبت به دو دوره گذشته افزایش خواهد یافت.

در شرایطی که پراکندگی کاربران رسانه‌های اجتماعی در میان پلتفرم‌ها، چالشی را برای بازیگران خارجی ایجاد می‌کند، طبق این تحلیل، هر یک از آنها و به‌ویژه روسیه آماده تأثیرگذاری در انتخابات هستند.

در این گزارش گفته می‌شود که کرملین احتمالاً انتخابات سال آینده آمریکا را «یک جنگ سیاسی می‌بیند که باید در آن برنده شود زیرا مسیر حمایت از کی‌یف و نتیجه جنگ اوکراین را تعیین می‌کند.»

مایکروسافت پیشتر فعالیت کرملین را با محوریت «تبلیغات و اطلاعات نادرست در مورد کمک نظامی غرب به اوکراین و ارسال پیام علیه نامزدهای متعهد به آن» شناسایی کرده است.

این فعالیت‌ها به همراه تلاش برای مداخله در انتخابات گذشته آمریکا، از طریق برخی نهادهای وابسته به یوگنی پریگوژین، رئیس پیشین گروه واگنر و رئیس آژانس تحقیقات اینترنت انجام می‌شد.

این تحلیل می‌گوید بازیگران مستقر در روسیه همچنین احتمالاً از هوش مصنوعی برای ایجاد محتوای چندرسانه‌ای پیچیده‌تر برای هدف قرار دادن مخاطبان غربی استفاده می‌کنند.

نویسندگان گزارش می‌گویند که ایران احتمالاً در مراحل پایانی و به صورتی هدفمندتر در چرخه انتخابات ۲۰۲۴ مداخله می‌کند.

آنها می‌نویسند: «تاکنون، ما شاهد هیچ گونه تأثیر قابل توجهی در انتخابات یا علاقمندی از سوی بازیگران تأثیرگذار وابسته به ایران نبودیم، اما انتظار داریم که با افزایش تنش‌ها در خاورمیانه، این امر تغییر کند».

در شرایطی که چین از مداخله جدی در انتخابات ۲۰۲۰ میلادی آمریکا خودداری کرد، از آن زمان تاکنون فعالیت خود را افزایش داده است.

گزارش مایکروسافت می‌گوید: «در سه سال گذشته، حزب کمونیست چین، ضمن افزایش دامنه و پیچیدگی فعالیت‌های نفوذی آشکار و پنهانش را در سراسر جهان، و عملیات مخفیانه خود در رسانه‌های اجتماعی را افزایش داده است.»

این تحلیلگران می‌نویسند که مرکز تحلیل تهدیدهای مایکروسافت «برخی اکانت‌های غیر معتبر رسانه‌های اجتماعی وابسته به چین را مشاهده کرده است که محتوای تفرقه‌انگیز و تحریک‌آمیز در مورد نامزدهای آمریکایی منتشر می‌کنند.»

این گروه پیش‌بینی می‌کند که با نزدیک‌تر شدن موعد انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا، بازیگران خارجی، کارزارهای تأثیرگذاری خود را به تاکتیک‌های مداخله تغییر می‌دهند و فرآیندها و زیرساخت‌های انتخاباتی را هدف قرار خواهند داد.

گزارش همچنین می‌گوید مسکو، تهران و پکن ممکن است از روش‌هایی مانند‌ هک و نشت اطلاعات به‌عنوان بخشی از عملیات نفوذی خود علیه آمریکا استفاده کنند.

شرکت مایکروسافت تلاش می‌کند تا با اتخاذ تدابیر امنیتی ضروری با مداخله و تأثیرگذاری کشورهای خارجی در انتخابات آمریکا مقابله کند.

XS
SM
MD
LG