لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۴

آمریکا چهار شرکت اسرائیلی متهم به تامین نرم‌افزار جاسوسی را در «لیست سیاه» قرار داد


Internet Phone Computer Social Media تلفن اینترنت شبکه های مجازی تلگرام گوشی
Internet Phone Computer Social Media تلفن اینترنت شبکه های مجازی تلگرام گوشی

ایالات متحده، چهار شرکت اسرائیلی را که متهم به تامین نرم‌افزارهای جاسوسی مورد استفاده دولت ها برای هک تلفن‌های همراه مخالفان هستند، در «لیست سیاه» قرار داد.

به گزارش اینساید‌پی‌پر، وزارت بازرگانی آمریکا، شرکت‌های «اینتلکسا» و «سیتروکس» را در «لیست سیاه» نهادهای دولتی خود قرار داد و شرکت‌های آمریکایی‌ها را از تجارت با آنها بر حذر داشت.

گفته می‌شود که این شرکت‌ها با سوء استفاده‌ از اطلاعات تلفن همراه، اقداماتی را انجام داده‌اند که سیستم‌های فناوری اطلاعات و حریم خصوصی و امنیت را در سراسر جهان به خطر می اندازد.

بر اساس این گزارش، شرکت‌های امنیت سایبری «اینتلکسا»، «سیتروکس» و «تالوس» به عنوان سازندگان جاسوس افزار «پریدیتور» (Predator) معرفی شدند.

چندی پیش از این جاسوس افزار برای هدف قرار دادن «ایمن نور»، سیاستمدار مصری، و یک روزنامه‌نگار ناشناس استفاده شده بود.

این لیست سیاه، بخشی از تلاش‌های دولت ایالات متحده آمریکا برای مقابله با خطرات «جاسوس افزارهای تجاری» است که شامل «سرکوب» و «نقض حقوق بشر» نیز می‌شود.

پیش‌تر نیز سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده با انتشار بیانیه‌ای نسبت به گزارش‌های مربوط به هدف قرار گرفتن بیش از ۱۸۰ روزنامه‌نگار – از جمله روزنامه‌نگاران صدای آمریکا و رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی - توسط آنچه به نظر می‌رسد «جاسوس‌افزارهای» پیشرفته و در سطح نظامی بوده‌اند، واکنش نشان داد.

بنا بر این بیانیه، کلو چائو، قائم مقام مدیر عامل سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده، که صدای آمریکا نیز زیر مجموعه آن است، گفت: «هدف قرار دادن مکالمات خصوصی روزنامه‌نگاران، به هر طریقی که باشد، خلاف وجدان است.»

وی تاکید کرد: «این سوءاستفاده باید متوقف و امنیت خبرنگاران باید محافظت شود.»

XS
SM
MD
LG