لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۷

یک تاجر روسی نزدیک به کرملین به ۹ سال زندان در آمریکا محکوم شد


ولادیسلاو کلیوشین
ولادیسلاو کلیوشین

یک تاجر روسی که با کرملین در ارتباط است، پنجشنبه ۱۶ شهریور پس از محکوم شدن به مشارکت در یک طرح تجارت داخلی ۹۳ میلیون دلاری که شامل اطلاعات مخفی درآمدهای هک شده چندین شرکت بود، به ۹ سال زندان در آمریکا محکوم شد.

ولادیسلاو کلیوشین، مالک یک شرکت فناوری اطلاعات مستقر در مسکو به نام «ام-۱۳» که برای دولت روسیه کار می‌کرد، پس از اینکه هیئت منصفه او را در ماه فوریه مجرم شناخت، توسط پتی سایرس، قاضی منطقه‌ای ایالات متحده در بوستون، محکوم شد.

هکرها از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ گزارش‌ درآمدهای اعلام نشده صدها شرکت از جمله تسلا و مایکروسافت را مشاهده و دانلود کردند. به گفته دادستانی، کلوشین و دیگران پیش از انتشار این گزارش‌های رسمی، از آنها برای تجارت و کسب درآمد استفاده می‌کردند.

ست کوستو، دستیار دادستان در جلسه صدور حکم گفت: «درآمدهای کلان متهم از جیب سایر سرمایه گذاران بدست آمده است و این آسیب واقعی به بازارهای اقتصادی آمریکا وارد می‌کند.»

دادستانی به دنبال حکم ۱۴ سال حبس بود ولی قاضی گفت که ۹ سال زندان حکم مناسبی برای یک جرم بین‌المللی است که آسیب قابل توجهی را به اقتصاد آمریکا وارد کرده است.

ولادیسلاو کلیوشین
ولادیسلاو کلیوشین

کلیوشین، ۴۲ ساله، یکی از برجسته‌ترین روس‌هایی است که در آمریکا بازداشت بود. مقامات آمریکایی مدتها ارتباطات او با کرملین را تحت نظر داشتند.

ماکسیم نمتسف، وکیل کلوشین پس از جلسه صدور حکم در پاسخ به این سوال که آیا موکلش کاندیدای خوبی برای مبادله زندانیان با روسیه است یا خیر، به خبرنگاران گفت که او اطلاع مشخصی در این باره ندارد ولی‌ می‌تواند «به طور بالقوه» گزینه مناسبی باشد .

به گفته دادستانی، شرکت «ام-۱۳» نه تنها برای دولت پوتین کار کرد، بلکه ایوان ارماکوف، افسر سابق اطلاعات نظامی روسیه را استخدام کرد. او به دلیل دخالت ادعایی در طرح‌های هک با هدف مداخله در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ تحت تعقیب ایالات متحده قرار دارد.

ارماکوف همراه با کلیوشین و سه تبعه روسی دیگر به اجرای طرح هک و تجارت متهم شدند، اما تنها کلیوشین پس از دستگیری در سوئیس در سال ۲۰۲۱ و استرداد به ایالات متحده، محاکمه شده است. او قصد دارد به حکم صادره علیه خود اعتراض کند.

این مطلب با استفاده از گزارش رویترز تنظیم شده است.

XS
SM
MD
LG