لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۴

کشورهای غربی: روسیه سرگرم توطئه برای استفاده از تهدید «بمب کثیف» است


شلیک نیروهای اوکراینی به پهپادهایی که اوکراین می‌گوید ساخت ایران است - کی‌یف
شلیک نیروهای اوکراینی به پهپادهایی که اوکراین می‌گوید ساخت ایران است - کی‌یف

کشورهای غربی روز دوشنبه روسیه را به توطئه برای استفاده از تهدید بمب حاوی مواد هسته‌ای به عنوان بهانه‌ای برای تشدید تنش در اوکراین متهم کردند.

به نوشته رویترز، در حالی که نیروهای اوکراینی در حال پیشروی به سمت خرسون تحت اشغال روسیه هستند، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، روز یکشنبه با همتایان غربی تماس گرفت و به آنها گفت که مسکو مظنون است که کی‌یف در حال برنامه ریزی برای استفاده از بمب به اصطلاح «کثیف» است.

وزرای خارجه فرانسه، بریتانیا و ایالات متحده در بیانیه مشترکی این اتهام را رد کردند و بر حمایت خود از اوکراین در برابر روسیه تأیید کردند. در بیانیه آمده است: «ما به صراحت ادعاهای آشکارا نادرست روسیه مبنی بر آماده شدن اوکراین برای استفاده از بمب کثیف در قلمروش را رد می‌کنیم.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در یک سخنرانی گفت اتهامات روسیه نشان می‌دهد که مسکو خودش قصد چنین حمله‌ای دارد و می‌خواهد اوکراین را مقصر نشان دهد.

زلنسکی گفت: «امروز وقتی وزیر دفاع روسیه با داستان‌هایی در مورد بمب هسته‌ای به اصطلاح «کثیف» با وزرای خارجه اروپایی تماس می‌گیرد، همه به خوبی درک می‌کنند که منبع همه پلیدی‌هایی که در این جنگ می‌توان تصور کرد کیست.»

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، روز دوشنبه در یک نشست توجیهی در پاسخ به پرسشی در این باره که به نظر می‌رسد دیگران اتهامات روسیه را باور نمی‌کنند، گفت: «باور نکردن آنها به این معنی نیست که تهدیدی وجود ندارد. تهدید آشکار است.»

روسیه به غیرنظامیان دستور داده است که قلمرو تحت کنترل آن کشور را در ساحل غربی رودخانه دنیپرو تخلیه کنند. این منطقه‌ای است که نیروهای اوکراین از ابتدای ماه اکتبر و اندکی پس از ادعای مسکو مبنی بر الحاق آن به روسیه، در حال پیشروی در آن هستند.

شکست روسیه در آنجا یکی از بزرگترین شکست‌های مسکو در جنگ خواهد بود. پایتخت منطقه‌ای خرسون تنها شهر بزرگی است که روسیه از زمان تهاجم در فوریه دست نخورده به تصرف خود درآورده، و تنها جای پای آن کشور در کرانه غربی رود دنیپرو است که بر شبه جزیره کریمه کنترل دارد. شبه جزیره کریمه در سال ۲۰۱۴ به اشغال نیروهای روسیه درآمد و مسکو ادعا کرد آن را ضمیمه خاک روسیه کرده است.

کریلو بودانوف، رئیس سازمان اطلاعات نظامی اوکراین، گفت که نیروهای روسیه برای دفاع از شهر خرسون آماده می‌شوند، نه عقب نشینی از آن، و گزارش داد که تخلیه، بخشی از کارزار اطلاعاتی روسیه است. او گفت که روسیه همزمان با خارج کردن ساختارهای مالی، تجهیزات، ساکنان آسیب پذیر و افراد مجروح از خرسون، موضع دفاعیش را تقویت می‌کند.

در همین حال، وزارت دفاع بریتانیا در صفحه توییترش نوشت:‌«روسیه احتمالاً از پهپادهای شاهد-۱۳۶ ساخت ایران برای نفوذ به پدافند هوایی اوکراین و به عنوان جایگزینی برای سلاح‌های دقیق دوربرد ساخت روسیه استفاده می‌کند که روز به روز از تعدادشان کاسته می‌شود.» وزارت همچنین گفت: تلاش‌های اوکراین برای مهار پهپادها موفقیت آمیز بوده است.

از ماه سپتامبر که نیروهای روسیه متحمل شکست‌هایی در میدان نبرد شدند، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، جنگ را تشدید کرد و صدها هزار نیروی ذخیره را فراخواند، الحاق سرزمین‌های اشغالی را اعلام کرد و تهدید به استفاده از سلاح هسته‌ای برای دفاع از سرزمین روسیه کرد.

XS
SM
MD
LG