لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۴

ولودیمیر زلنسکی: غرب باید به روسیه هشدار دهد که سد نواکاخوفکا را منفجر نکند


رئیس‌جمهوری اوکراین، از دولت‌های غربی خواست تا به روسیه هشدار‌دهند که سد بزرگ «نواکاخوفکار» را منفجر نکند، چرا که تخریب این سد، یک فاجعه بزرگ است.

ولودیمیر زلنسکی در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: «نیروهای روس، مواد منفجره را در داخل سد آبی «نوا کاخوفکا» کار گذاشته‌اند، اکنون همه در جهان، باید قدرتمندانه و سریع عمل کنند تا از یک حمله تروریستی جدید روسیه جلوگیری کنند.»

این در حالی است که روسیه نیز کی‌یف را به موشک‌اندازی به سمت سد و برنامه‌ریزی برای تخریب آن متهم کرده است.

همزمان با این رخداد، نیروهای اوکراین آماده می‌شوند تا در یکی از مهمترین نبردها، نیروهای مسکو را از منطقه خرسون بیرون برانند.

مقامات منصوب روسیه در استان خرسون واقع در جنوب اوکراین، نیروهای کی‌یف را به کشتن چهار نفر در حمله به پل «آنتونوسکی» که کرانه‌های شمالی و جنوبی رودخانه «دنیپر» را به هم متصل می‌کند، متهم کردند.

«کریل استریموسوف»، معاون فرماندار منصوب شده این منطقه اشغالی روز جمعه در حساب تلگرام خود نوشت: «در حمله موشکی نیروهای اوکراینی به این پل که روی رودخانه دنیپر واقع شده، چهار غیرنظامی از جمله یک زن و سه مرد جان خود را از دست دادند.»

در همین حال، برخی از گزارش‌ها از احتمال حمله روسیه به نیروگاه برق آبی «کاخوفکا» در جنوب خرسون حکایت دارد؛ منطقه‌ای که کی‌یف از آنجا در حال تدارک ضد حمله با هدف بازپس گیری قلمرو خود است.

رسانه‌های اوکراینی، پیش‌تر ادعا کرده بودند که این نیروگاه، در تامین امنیت زیرساخت‌های این کشور اهمیت حیاتی دارد و تخریب آن می‌تواند عواقب فاجعه‌باری به دنبال داشته باشد.
هیچ یک از طرفین، برای اثبات ادعاهای خود مدرک ارائه نکردند.

XS
SM
MD
LG