لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۳

باشگاه اوکراینی از فیفا خواست ایران را از جام‌جهانی حذف کند


قطر میزبان جام‌جهانی ۲۰۲۲ در ماه نوامبر. آرشیو
قطر میزبان جام‌جهانی ۲۰۲۲ در ماه نوامبر. آرشیو

باشگاه شاختار دونتسک اوکراین روز دوشنبه از فیفا خواست تیم ملی فوتبال ایران را به دلیل حمایت نظامی جمهوری اسلامی از تجاوز روسیه به اوکراین، از جام جهانی محروم کند.

مدیر اجرایی این باشگاه ایران را به «مشارکت مستقیم در حملات تروریستی به اوکراینی‌ها» متهم کرد وخواستار آن شد تیم ملی اوکراین به جای ایران در جام جهانی بازی کند.

تیم ملی فوتبال یوگسلاوی به دلیل تحریم‌های سازمان ملل از شرکت در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴ محروم شد. همچنین به دنبال لشکرکشی پوتین به اوکراین، تیم‌های فوتبال روسیه از شرکت در مسابقات بین‌المللی محروم شده‌اند.

در روزهای اخیر نیز جمعی از شخصیت‌های ورزشی و چهره‌های شناخته شده اعلام کردند که با تسلیم درخواستی رسمی به فیفا خواستار تعلیق فدراسیون فوتبال ایران شده‌اند.

این گروه که در همکاری و با هدایت موسسه حقوقی «روئیز– هوئرتا و کرسپو» در والنسیای اسپانیا این در خواست را به شورای فدراسیون بین المللی فوتبال و جیانی اینفانتینو، رئیس آن، داده‌اند از این نهاد می‌خواهند که فدراسیون فوتبال ایران را به دلیل ارتباطاتش با حکومت و در پیوند با سرکوب اعتراضات اخیر، بلافاصله به حالت تعلیق در‌آورد و در نتیجه تیم ملی فوتبال ایران را از حضور در جام جهانی که از ۲۰ نوامبر ۲۰۲۲ آغاز خواهد شد، محروم کند.

فیفا معمولا تیم‌های ملی را فقط زمانی از بازی‌های بین‌المللی محروم می‌کند که ثابت شود دولتی در اداره مستقل فدراسیون فوتبال کشورش دخالت می‌کند.

ایران در گروه «بی» جام جهانی قطر با تیم‌های آمریکا، انگلستان، و ولز هم‌گروه است.

XS
SM
MD
LG