لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۵

ماریوپل زیرآتش روسیه؛ سربازان اوکراین به مبارزه ادامه می‌دهند


ماریوپل - ۱۴ آوریل ۲۰۲۲ (۲۶ فروردین ۱۴۰۱)
ماریوپل - ۱۴ آوریل ۲۰۲۲ (۲۶ فروردین ۱۴۰۱)

در حالی که بیش از شش هفته از آغاز تجاوز نظامی روسیه به اوکراین می‌گذرد، سربازان اوکراینی با موضع‌گیری در میان خرابه‌هایی که زمانی یک شهر شلوغ در دریای آزوف بود، به مبارزه ادامه می‌دهند.

همچنین، یک روز پس از آن که مسکو با از دست دادن رزمناو مسکوا در دریای سیاه متحمل یک شکست نمادین شد، وزارت دفاع روسیه هشدار داد در واکنش به تحرکات نظامی اوکراین در قلمرو روسیه، حملات موشکی به پایتخت اوکراین را افزایش می‌دهد.

رزمناور روسی مسکوا - آرشیو
رزمناور روسی مسکوا - آرشیو

تهدید حمله به کی‌یف پس از آن صورت گرفت که مقامات روسیه اوکراین را به زخمی شدن هفت نفر و آسیب رساندن به ۱۰۰ ساختمان مسکونی با استفاده از حملات هوایی در بریانسک‌، منطقه‌ای که هم‌مرز با اوکراین است، متهم کردند. مقامات روسیه در یک منطقه مرزی دیگر نیز در روز پنج‌شنبه بمبارانی دیگر را گزارش کردند.

طی روزهای اخیر و با توجه به عدم موفقیت روس‌ها در کی‌یف و حومه آن که منجر به عقب نشینی آنها از این مناطق شده، به تدریج نشانه‌هایی از زندگی پیش از جنگ به پایتخت بازگشته است، بمباران دوباره اما می‌تواند دوباره ساکنین پایتخت را به دوران پناه گرفتن در ایستگاه‌های مترو و صدای آژیرهای حملات هوایی بازگرداند.

از سوی دیگر روزنامه واشنگتن پست روز جمعه گزارش داد روسیه در یک یادداشت رسمی درباره عواقب بی‌سابقه ارسال محموله‌های تسلیحاتی آمریکا به اوکراین هشدار داد. بر اساس این گزارش، روسیه هشدار داد که ارسال محموله های سامانه‌های تسلیحاتی ایالات متحده و ناتو به اوکراین باعث تنش‌زایی بیشتر خواهد شد و می‌تواند عواقب غیرقابل پیش بینی داشته باشد.

گزارش‌های دیگر حاکی است که بر اثر چند انفجار، دود از یک منطقه فولادسازی در ماریوپل محاصره شده بلند شد، شهری که میزان سربازان اوکراینی در آن در حال تحلیل رفتن است، چرا که روسیه سخت در تلاش است تا کنترل کامل این شهر را به دست گیرد.

کارخانه آهن و فولاد ماریوپل یکی از بزرگترین کارخانه‌ها در اروپا است که در پی جنگ در اوکراین به یک پناهگاه زیرزمینی قابل توجه برای نیروهای اوکراینی تبدیل شده است.

یک تحلیلگر نظامی در کی‌یف می‌گوید کارخانه فضایی بزرگ با ساختمان‌های بسیار دارد، و همین باعث می‌شود که روس‌ها نتوانند نیروهای اوکراینی را پیدا کنند، به همین دلیل است که آنها صحبت از احتمال استفاده از سلاح شیمیایی را مطرح کرده‌اند چرا که این تنها گزینه آنها برای بیرون راندن نیروهای اوکراینی از این شهر است که روس‌ها هفته ها است می‌کوشند تا آن را تصرف کنند.

XS
SM
MD
LG