لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۷

پاپ در «عید پاک جنگ» به قربانیان تهاجم روسیه به اوکراین ادای احترام کرد


پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان
پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، روز یکشنبه در مراسم عید پاک از رهبران جهان خواست ندای مردم برای صلح در اوکراین را بشنوند و تلویحا از روسیه به دلیل کشاندن این کشور به یک درگیری «بی‌رحمانه و بی‌معنی» انتقاد کرد.

پاپ ۸۵ ساله که برای ۵۰ هزار نفر در میدان سنت پیترز سخن می‌گفت، بخش عمده‌ای از سخنان خود را به تهاجم روسیه به اوکراین اختصاص داد.

وی با اشاره به عید پاک امسال به عنوان «عید پاک جنگ» افزود: «ما خون بسیار، خشونت بیش از حد دیده‌ایم. قلب‌هایمان نیز آکنده از ترس و اندوه شده است زیرا بسیاری از برادران و خواهران‌مان از ترس بمباران به پناه‌گاه‌ها رفته‌اند.»

پاپ فرانسیس در ادامه دعا کرد با برقراری صلح، رنج و اندوه اوکراینی‌ها پایان یابد. او گفت: «لطفا نگذاریم به جنگ عادت کنیم.» رهبر کاتولیک‌های جهان در ادامه با دعوت از رهبران به گوش فرادادن به ندای مردم جهت برقراری صلح افزود: «تمام قربانیان اوکراینی، میلیون‌ها پناهجو و آواره، خانواده‌های جداشده، زندگی‌های ویران‌شده و شهرهای تخریب‌شده را در قلب خود نگه می‌دارم.»

پاپ در بخش دیگری از سخنانش خواهان برقراری صلح میان فلسطینیان و اسرائیلی‌ها و نیز در لبنان، سوریه، عراق، لیبی، میانمار، و جمهوری دموکراتیک کنگو شد.

XS
SM
MD
LG