لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۳

روسیه بازداشت روزنامه‌نگار آمریکایی رادیو اروپای آزاد را دو ماه دیگر تمدید کرد


آلسو کورماشوا، خبرنگار «رادیو اروپای آزاد / رادیو آزادی» که در روسیه بازداشت شده است
آلسو کورماشوا، خبرنگار «رادیو اروپای آزاد / رادیو آزادی» که در روسیه بازداشت شده است

دادگاهی در روسیه روز پنجشنبه بازداشت پیش از محاکمه آلسو کورماشوا، روزنامه‌نگار «رادیو اروپای آزاد / رادیو آزادی» را برای دو ماه دیگر تمدید کرد؛ تصمیمی که در بحبوحه سرکوب رسانه‌های مستقل و منتقدان داخلی در روسیه، به‌ویژه پس از تجاوز نظامی این کشور به اوکراین، صورت می‌گیرد.

آلسو کورماشوا که دارای تابعیت دوگانه آمریکا و روسیه است، دومین روزنامه‌نگار آمریکایی است که در سال گذشته توسط روسیه بازداشت می‌شود. او در ماه اکتبر بازداشت و با اتهام «عامل خارجی ثبت‌نام نشده» روبرو شد. دوره بازداشت کورماشوا یک بار تا دسامبر و یک بار تا فوریه تمدید شده بود.

اصطلاح «عامل خارجی» که اتهام جاسوسی در دوران جنگ سرد را تداعی می‌کند، در روسیه برای سازمان‌ها، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق‌ بشر و حتی هنرمندان به کار رفته است و نظارت دقیق دولت و انبوهی از تشریفات اداری را برای فعالیت آن‌ها به همراه می‌آورد.

در شرایطی که آلسو کورماشوا تاکنون به هیچ جرمی محکوم نشده است، اما طبق اعلام کارفرمای او، دادگاه بازداشت این روزنامه نگار آمریکایی را تا پنجم آوریل تمدید و درخواست او برای انتقال به حبس خانگی را نیز رد کرده است.

استفان کاپوس «مدیر رادیو اروپای آزاد / رادیو آزادی» این اقدامات مقامات روسیه را محکوم کرد و گفت: «مقامات روسیه یک کارزار جنایتکارانه تاسف‌بار را علیه کورماشوا، که به ناحق بازداشت شده است، راه‌اندازی کرده‌اند.»

هفته گذشته، دادگاهی در مسکو بازداشت پیش از محاکمه ایوان گرشکوویچ، خبرنگار آمریکایی روزنامه «وال ‌استریت ژورنال» را نیز که در روسیه به اتهام «جاسوسی» بازداشت شده است، تا پایان ماه مارس آینده تمدید کرد.

در حالی که گرشکویچ و وال ‌استریت ژورنال این اتهامات را رد می‌کنند و دولت آمریکا نیز می‌گوید روسیه او را به‌ناحق بازداشت کرده و باید فورا آزاد شود، مقامات روسیه هنوز هیچ مدرکی برای اثبات ادعای خود ارائه نکرده‌اند.

تحلیلگران بر این باورند که پس از بالا گرفتن تنش‌ها بین آمریکا و روسیه پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین، مسکو از شهروندان آمریکایی زندانی به عنوان ابزاری برای چانه‌زنی و اعمال فشار در مذاکرات استفاده می‌کند.

XS
SM
MD
LG