لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۲

پوتین برقراری گفت‌وگو درباره ایوان گرشکوویچ روزنامه‌نگار آمریکایی زندانی در روسیه را تأیید کرد


ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه

رئیس‌ جمهوری روسیه برقراری گفت‌وگو درباره ایوان گرشکوویچ، خبرنگار آمریکایی روزنامه «وال‌ استریت ژورنال» که در روسیه زندانی است، را تأیید کرد.

به گزارش شبکه خبری «سی‌ان‌ان»، ولادیمیر پوتین در عین حال گفت این روند «آسان نیست»، زیرا به گفته او کاخ سفید به‌شدت به تلاش برای آزادی او ادامه می‌دهد.

پوتین این اظهارات را در نخستین نشست مطبوعاتی طولانی‌مدت خود پس از تهاجم نظامی کشورش به اوکراین، و در پاسخ به پرسش‌های شهروندان روسی بیان کرد.

رئیس جمهوری روسیه گفت مذاکره با آمریکا در این مورد ادامه دارد و امیدوار است طرفین به یک «راه‌کار قابل قبول متقابل» دست یابند، اما تاکید کرد این راه‌کار «باید برای طرف روسی هم مناسب باشد.»

او افزود «ما در این مورد با شرکای آمریکایی تماس داریم. گفت‌وگو در حال انجام است، اما این آسان نیست. وارد جزئیات نمی‌شوم، اما در کل، به نظرم می‌رسد که ما به زبانی صحبت می‌کنیم که برای یکدیگر قابل درک باشد.»

ایوان گرشکوویچ، روزنامه‌نگار آمریکایی
ایوان گرشکوویچ، روزنامه‌نگار آمریکایی

گرشکوویچ فروردین گذشته به اتهام «جاسوسی» در روسیه بازداشت شد. سرویس امنیتی روسیه او را به تلاش برای به دست آوردن اسرار دولتی متهم کرده است؛ اتهامی که گرشکوویچ، کارفرمای او یعنی وال‌ استریت ژورنال، و نیز دولت آمریکا به‌شدت آن را رد می‌کنند.

ایوان گرشکوویچ در صورتی که مجرم شناخته شود، با حکم ۲۰ سال زندان مواجه خواهد شد. پنجشنبه، دادگاهی در مسکو حکمی مبنی بر اینکه او باید تا ۳۰ ژانویه در بازداشت بماند را تایید کرد. صدور حکم اولیه، ماه گذشته توسط سفارت آمریکا در مسکو مورد انتقاد قرار گرفت.

پس از بازداشت گرشکوویچ در روسیه، وزارت امور خارجه آمریکا رسماً اعلام کرد که این روزنامه‌نگار به‌ناحق بازداشت شده و خواستار آزادی او شد. این وزارت‌خانه با بیان اینکه خبرنگاری جرم‌ نیست، ادامه سرکوب صداهای مستقل در روسیه توسط کرملین، جنگ و مداوم مسکو علیه حقیقت را محکوم کرد.

کارشناسان می‌گویند مسکو از آمریکایی‌های زندانی برای چانه‌زنی با واشنگتن، پس از افزایش تنش‌ها میان آمریکا و روسیه استفاده می‌کند. بخشی از مذاکرات آمریکا و روسیه، به مبادله احتمالی زندانیان طرفین مرتبط است، ولی به گفته منابع آگاه، پیشنهادهای دولت جو بایدن هنوز مورد قبول مسکو قرار نگرفته است.

منبع :سی‌ان‌ان

XS
SM
MD
LG