لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۶

انتقاد روسیه از «فشار غرب بر جمهوری اسلامی» درباره توافق هسته‌ای


معاونان وزرای خارجه روسیه و جمهوری اسلامی در دیدار روز سه‌شنبه در تهران، با اشاره به «شکست مذاکرات احیای برجام»، تلاش‌های غرب برای «حفظ محدودیت‌های» برنامه هسته‌ای را رد کردند و سیاست «فشار حداکثری» آمریکا را مقصر دانستند.

به گزارش رویترز، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه در دیدار با علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با نادرست خواندن «سیاست فشار حداکثری غرب»، بر مخالفت خود با «تحمیل رویکردهای جدید غرب» که برای همکاری بیشتر مسکو و تهران مضر است، تاکید کرد.

پس از خروج دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا از توافق برجام در سال ۲۰۱۸ و افزایش تنش در روابط بین جمهوری اسلامی و غرب، روسیه به عنوان یکی از امضاکنندگان برجام، روابط خود را با جمهوری اسلامی ـ به واسطه دخالت جمهوری اسلامی در جنگ اوکراین با ارسال جنگ افزار و پهپاد ـ گسترش داد.

دیپلمات‌های اروپایی با ذکر دلایلی از جمله استفاده روسیه از پهپادهای جمهوری اسلامی در اوکراین و نگرانی در مورد «انتقال موشک به روسیه»، جمهوری اسلامی را از «تصمیم اروپا» برای «ادامه تحریم‌» برنامه موشکی بالستیک جمهوری اسلامی مطلع کردند.

در روزهای گذشته نیز آسوشیتدپرس گزارش داد که جمهوری اسلامی ایران از زمان خروج آمریکا از توافق برجام، در حال «پیشبرد برنامه هسته‌ای» خود بوده و آشکارا از محدودیت‌های توافق در مورد غنی‌سازی و ذخایر اورانیوم نیز «فراتر» رفته و یک تاسیسات هسته‌ای جدید زیرزمینی ساخته است که احتمالا در برابر تسلیحات ایالات متحده نفوذناپذیر باشد.

XS
SM
MD
LG