لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۴

نگرانی جهانی از برنامه هسته‌ای ایران؛ اسلامی: به مشتقات آب سنگین دست یافته‌ایم


محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران
محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران

در میانه نگرانی‌های جهانی از فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام کرد که ایران «به‌تازگی» به «مشتقات آب سنگین» دست یافته و «قابلیت صادرات» نیز دارد.

محمد اسلامی سه‌شنبه ۱۷ مرداد ادعا کرد که جمهوری اسلامی با کار بر روی «مشتقات آب سنگین» تلاش دارد «ترکیبی از لیزر و فناوری زیستی» را برای «داروهای دوتره» دنبال کند.

جمهوری اسلامی ایران مدعی است که برنامه هسته‌ای خود را با اهداف صلح‌آمیز دنبال می‌کند، اما در عین حال از نظارت کامل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر فعالیت‌های خود سر باز می‌زند.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ۹ تیر تداوم فعالیت‌های غنی‌سازی جمهوری اسلامی را موجب افزایش نگرانی‌ها دانسته و در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «فرانس ۲۴» گفته بود ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران به رغم توافق میان جمهوری اسلامی و آژانس در سه ماه گذشته ۲۵ درصد افزایش یافته و تجهیزات تازه نصب شده در تأسیسات اتمی ایران، به علت محدودیت‌ها، کمک چندانی به اجرای مأموریت‌های نظارتی آژانس نمی‌کنند.»

همچنین، در روزهای گذشته آسوشیتدپرس گزارش داد که جمهوری اسلامی ایران از زمان خروج آمریکا از توافق برجام در حال پیشبرد برنامه هسته‌ای خود بوده و آشکارا از محدودیت‌های توافق در مورد غنی‌سازی و ذخایر اورانیوم فراتر رفته و یک تأسیسات هسته‌ای جدید زیرزمینی ساخته است که احتمالاً در برابر تسلیحات ایالات متحده نفوذناپذیر باشد.

بنا بر این گزارش، کارشناسان می‌گویند اگر ایران بخواهد اکنون می‌تواند بمب اتمی تولید کند. هر چند یک ارزیابی اطلاعاتی ایالات متحده که در ماه ژوئیه منتشر شد می‌گوید که ایران در حال حاضر به دنبال تسلیحات هسته‌ای نیست، اما فعالیت‌هایی را افزایش داده است که می‌تواند به توسعه آنها کمک کند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده در ماه گذشته در دیدار با همتای اسرائیلی خود اسحاق هرتزوگ تأکید کرد که هرگز اجازه نخواهیم داد جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای دست یابد.

XS
SM
MD
LG