لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۹

رای دومای روسیه به خروج رسمی از «پیمان نیروهای مسلح متعارف در اروپا»


مجلس نمایندگان روسیه - دوما - مسکو. عکس از آرشیو
مجلس نمایندگان روسیه - دوما - مسکو. عکس از آرشیو

مجلس نمایندگان روسیه (دوما) روز سه‌شنبه به اتفاق آرا به خروج رسمی از یک توافق امنیتی مهم دوران جنگ سرد رای مثبت داد. این در شرایطی است که مسکو به طور عملی بیش از هشت سال است که همکاری با «پیمان نیروهای مسلح متعارف در اروپا» را متوقف کرده است.

رای گیری در دوما، کمتر از یک هفته پس از آن انجام شد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، پیش‌نویس لایحه‌ای را به دوما ارائه کرد که بر اساس آن، پیمان نیروهای مسلح متعارف در اروپا را «محکوم» می‌کرد.

هدف از این لایحه، جلوگیری از استقرار نیروهای رقیب در سالیان پایانی جنگ سرد در مرزهای مشترک بود. این توافق در آبان ۱۳۶۹ امضا شد، اما دو سال طول کشید تا به طور کامل تصویب شود.

روسیه برای اولین بار قصد خروج کامل از این معاهده را در اواخر سال ۱۳۹۳ و پس از اشغال شبه‌جزیره کریمه اعلام کرد.

در این ارتباط، نماینده ولادیمر پوتین به نمایندگان دوما گفت که اعضای ناتو به دلیل دادن اجازه به گسترش ناتو به سمت اروپای مرکزی و شرقی، حضور روسیه در معاهده را «غیرممکن کرده‌اند.»

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، نیز در مصاحبه‌ای که روز دوشنبه در «پارلمانسکایا گازتا»، نشریه پارلمانی روسیه، منتشر شد، این معاهده را بر خلاف منافع امنیتی روسیه توصیف کرد.

او گفت که روند خروج از معاهده حدود شش ماه طول خواهد کشید.

این در شرایطی است که روسیه از بهمن سال گذشته، عملیات نظامی را علیه اوکراین آغاز کرد که با لهستان، اسلوواکی، رومانی و مجارستان (اعضای ناتو) مرز مشترک دارد.

لئونید اسلوتسکی، سخنگوی دوما، نیز گفت این معاهده مدت‌هاست که تنها روی کاغذ وجود دارد.

آندری کارتاپولوف، رئیس کمیته پارلمانی روسیه، هم گفت که با استقرار زیرساخت‌های نظامی ناتو در کشورهای عضو اروپای مرکزی و شرقی، این قرارداد به خودی خود منسوخ شده است.

XS
SM
MD
LG