لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۲

بازدید پوتین از شهر اشغال شده ماریوپول؛ اوکراینی ها او را «دزد شب» نامیدند


رسانه‌های روسیه عکس و فیلم‌هایی را منتشر کردند و گزارش دادند شنبه شب ولادیمیر پوتین در یک سفر اعلام نشده، به شهر ماریوپول که توسط نیروهای روسیه اشغال شده، رفته است.
در صورت تائید، این نخستین سفر پوتین به یک منطقه اشغال شده بعد از تجاوز روسیه به اوکراین در اسفند ماه گذاشته است.
رسانه‌های دولتی روسیه می‌گویند پوتین با هلیکوپتر به ماریوپل منتقل شد و سپس با یک خودرو از مناطق اطراف شهر بازدید کرد و با چند شهروند ماریوپول گفتگو می‌کند. رئیس جمهور روسیه در حالی نشان داده می شود که شبانه با ساکنان بهت زده ماریوپل ملاقات می کند و به یک نفر‌می گوید: «ما باید شروع به شناخت بهتر یکدیگر کنیم».

شهر ماریوپول بعد از حملات روسیه نیمه ویران شده است. نبرد برای اشغال ماریوپول یکی از خونین‌ترین جبهه‌های جنگ روسیه با اوکراین بود و در همان ابتدای جنگ روی داد. اوکراین مدعی است روسیه ۲۰ هزار نفر از مردم این شهر را کشت.

سی ان ان در یک گزارش نوشت که دیدار پوتین خشم اوکراینی‌ها را برانگیخت و وزارت دفاع اوکراین پوتین را به «دزدی» تشبیه کرد که شبانه از شهر بازدید می‌کند.
شهردار تبعیدی ماریوپول به بی‌بی‌سی نیوز گفت که ولادیمیر پوتین یک جنایتکار است و اکنون به صحنه جنایت بازگشته است.
روز ۲۶ اسفند، دادگاه کیفری بین المللی حکم بازداشت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را به اتهام ارتکاب جنایت جنگی صادر کرد. این حکم در ارتباط با انتقال غیرقانونی و اجباری کودکان از اوکراین به روسیه صادر شد. هر چند مسکو این اتهامات را رد کرد اما جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا آن را امری واضح نامید و رئیس جمهوری اوکراین آن را حکمی تاریخی نامید.
به نظر می‌رسد سفر آقای پوتین در واکنش به صدور این حکم است. او پیش از ماریوپول، به شبه جزیره کریمه سفر کرده بود که از یک دهه پیش در اشغال روسیه است.

XS
SM
MD
LG