لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۲

فرانسه: جمهوری اسلامی با بازداشت اتباع فرانسوی «معاهده بین المللی» را نقض کرده است


تظاهرات پاریس در حمایت از اتباع فرانسوی زندانی در ایران
تظاهرات پاریس در حمایت از اتباع فرانسوی زندانی در ایران

فرانسه روز سه‌شنبه جمهوری اسلامی ایران را به نقض یک میثاق بین المللی پیرامون روابط کنسولی میان کشورها متهم کرد.

به گزارش رویترز، دولت فرانسه اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران آشکارا نشان داده است که مستبدانه شهروندان خارجی را به اسارت درمی‌آورد.

این در حالی است که روابط دو کشور طی ماه‌های اخیر و متعاقب بازداشت ۷ تبعه فرانسه در تهران به تیرگی گراییده است. فرانسه این اقدام مقامات ایرانی را «گروگان‌گیری توسط دولت» توصیف کرده است.

فریبا عادلخواه، پژوهشگر فرانسوی ایرانی‌تبار ، آزاد شده است، ولی روشن نیست تا چه زمانی باید همچنان در خاک ایران باقی بماند.

در این حال، یک سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید که دولت فرانسه مداخله کرده و مواضعی ویرانگر را در قبال رویدادها در ایران پیشه کرده است.

یک سخنگوی دولت فرانسه به نوبه خود تصریح کرده که این نوع گفته ها شدیداً نگران‌کننده و آشکارا نمایانگر ماهیت خودسرانه اقدام ایران در بازداشت اتباع فرانسوی است. خانم آن کلر لژاندر، سخنگوی فرانسوی، تأکید کرد مقامات ایرانی با گفته‌های خود اذعان دارند که کنوانسیون وین در قبال روابط کنسولی را خدشه‌دار کرده‌اند. وی خواستار آزادی فوری اتباع فرانسوی شد.

گروه‌های مدافع حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران را به تلاش برای اخاذی و امتیازگیری از طریق بازداشت اتباع خارجی یا دوتابعیتی متهم کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG