لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۴

سرگئی ریابکوف: ایران و شش قدرت جهانی به توافق نزدیک هستند


یک مقام ارشد روسیه یکی از شش قدرت جهانی طرف مذاکرات اتمی با ایران، در اظهار نظری خوش بینانه گفت ظرفین گفتگوها به توافق نزدیک هستند. در همین حال، وزیر امور خارجه چین نیز تمام طرف ها را به مصالحه تشویق کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سرگئی ریابکوف مذاکره کننده اصلی روسیه که در لوزان حضور دارد، گفت «در حالی که هنوز اختلافاتی باقی است، انتظار می‌رود مذاکره کنندگان کار اصلی را در جریان دور جاری و حتی پیش از تجدید مذاکرات در هفته آینده تمام کنند.»

این اظهارات آقای ریابکوف با گفته‌های دیگر مقامات طرف مذاکره با ایران تطبیق می‌کند که پیشتر به آسوشیتدپرس گفتند آمریکا و ایران در حال تدوین عناصر توافقی هستند که تهران را به یک کاهش ۴۰ درصدی در تعداد سانتریقیوژهایی که می‌تواند برای ساختن بمب بکار روند، متعهد می‌سازد؛ و در مقابل برخی از تحریم های اقتصادی کاهش خواهد یافت، و بخشی از تحریم ها بر کالاهای متعارف برچیده خواهد شد.

خبرگزاری آسوشیدپرس همچنین می‌گوید موافقت با جزئیات برنامه غنی سازی اورانیوم در داخل ایران، می‌تواند نشانه‌ای از توافقی بزرگتر جهت مهار فعالیت‌های اتمی جمهوری اسلامی ایران باشد.

همزمان، فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه، دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، روز جمعه در بروکسل در باره وضعیت مذاکرات با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بحث و گفتگو کردند.

سرگئی ریابکوف پیشتر گفته بود وزیران خارجه این سه کشور اروپایی در نظر داشتند به مذاکرات لوزان بپیوندند، اما تصمیم هیات ایران به بازگشت به تهران، برای شرکت در مراسم خاکسپاری مادر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، این موضوع را منتفی کرد.

در همین حال، خبرگزاری رویترز نیز روز جمعه در گزارشی نوشت، وانگ یی وزیر امور خارجه چین در گفتگویی تلفنی با جان کری وزیر خارجه ایالات متحده، با تاکید بر این که مذاکرات نباید بر سر آخرین مانع با شکست مواجه شود، افزود تمام طرف‌ها باید مصالحه کنند.

XS
SM
MD
LG