لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۸

روسیه حضور خبرنگاران «کشورهای غیردوست» در مجمع بین‌المللی اقتصادی را ممنوع کرد


مجمع بین‌المللی اقتصادی سن‌پترزبورگ
مجمع بین‌المللی اقتصادی سن‌پترزبورگ

کرملین روز شنبه ۱۳ خردادماه از ممنوعیت حضور خبرنگاران «کشورهای غیردوست» در مجمع بین‌المللی اقتصادی سن پترزبورگ خبر داد.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اعلام کرد روسیه تصمیم گرفته است که این‌بار به رسانه‌های کشورهای غیردوست اجازه ندهد که در مجمع اقتصادی سن‌پترزبورگ شرکت کنند.

این مجمع قرار است در روزهای ۲۴ تا ۲۷ خرداد در شهر سن‌پترزبورگ تشکیل شود.

روسیه از دو سال قبل تاکنون با تشکیل فهرستی از کشورهای «غیردوست» که در روندی دائمی بر تعدادشان افزوده فعالیت‌ این کشورها در روسیه را محدود کرده است.

با اینحال خبرنگاران غربی تاکنون با چنین ممنوعیت گسترده‌ای برای پوشش خبری این مجمع مواجه نشده بودند.

خبرگزاری رویترز اعلام کرده است که سازمان‌دهندگان این مجمع اقتصادی بین‌المللی در روسیه به رغم صدور اجازه اولیه برای حضور خبرنگاران این خبرگزاری، روز جمعه این مجوز را باطل کردند.

مقام‌های روسیه به درخواست رویترز برای ارائه توضیح کتبی دراین باره، پاسخی نداده‌اند.

مجمع بین‌المللی اقتصادی سن‌پترزبورگ روسیه که در سال ۱۹۹۷ میلادی تشکیل شد، در سال‌های آغازین فعالیت خود به دلیل رشد اقتصادی روسیه توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران عمده وبانک‌های غربی را به خود جلب کرد.

هرچند در سالهای گذشته سرمایه‌گذاران چینی و عرب جایگزین همتایان غربی خود در این مجمع شده‌اند.

در پی تجاوز روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲ میلادی، روابط کشورهای غربی و روسیه رو به تیرگی گذاشت و غرب با محکوم کردن این تجاوز خواستار عقب‌نشینی روسیه از مناطق اشغالی در اوکراین شد.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته در پیامی به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات گفت در روسیه کرملین تلاش می‌کند حقیقت را با کنترل بیشتر بر جامعه مدنی و تصویب قانون اطلاعات نادرست پنهان کند. وی گفت که آزادی مطبوعات دشمن مردم نیست.

XS
SM
MD
LG