لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۶

احتمال برگزاری مذاکرات صلح سوریه با شرکت ایران، عربستان و ترکیه


یک مقام وزارت امور خارجه روسیه می گوید مسکو با اصل مشارکت ایران، عربستان سعودی و ترکیه در حل مناقشه سوریه مخالف نیست ، با این حال می خواهد اطلاعات بیشتری در باره چنین عقیده ای کسب کند.

خبرگزاری اینترفکس روز چهارشنبه، از یک مقام روسی - که معرفی نشده است - نقل کرد که «ما بطور اصولی با درگیری این کشورها مخالف نیستیم، اما می خواهیم مطرح کنندگان چنین عقیده ای جزئیات بیشتری در باره نگرش خود ارائه دهند.»

در این گزارش به نقل از رسانه ها گفته می شود جان کری وزیر امورخارجه آمریکا در جریان کنفرانس امنیتی در مونیخ، فرمول جدیدی برای حل بحران سوریه، شامل مذاکراتی با شرکت عربستان سعودی، ترکیه و ایران، به سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه پیشنهاد کرده است.

مذاکرات صلح، با ابتکار کری و لاوروف و با میانجیگری اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب، پس از مدت ها تاخیر در شهر مونترو در سویس آغاز شد و بعد به ژنو انتقال یافت.

نمانیدگان دولت سوریه و اپوزیسیون تا کنون نتوانسته اند به موفقیت عمده ای دست پیدا کنند، اما برگزار کنندگان کنفرانس ابراز امیدواری کرده اند دو طرف قادر شوند در گذر زمان به نقطه نظرهای مشترکی برسند.
XS
SM
MD
LG