لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۵

انتقاد شدید جان کری از سوریه و استفاده از بمب بشکه ای


.
.
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا از دولت سوریه بابت فروریختن بمب های بشکه ای روی شهر حلب انتقاد کرده است.

فعالان می گویند در حملات هفته گذشته بر شهری که شاهد برخی از شدیدترین نبردها بین نیروهای سوریه و شورشیان مخالف بشار اسد بوده است، ده ها تن کشته شده اند.

کری در بیانیه ای بمب اندازی ها را «جدید ترین عمل وحشیانه» دولت اسد نامید، که بر وارد آوردن ویرانی های بیشتر بر کشور متمرکز است، و گفت در حالی که اپوزیسیون و جامعه بین المللی سعی دارند راهی برای پایان جنگ پیدا کنند، اقدامات دولت امید به موفقیت مذاکرات صلح در ژنو را کاهش می دهد.

نخستین دور مذاکرات هفته پیش با پیشرفتی اندک پایان یافت، اما بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد و اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب انتظار دارند هیات های دولت و اپوزیسیون مذاکرات را روز ۱۰ فوریه از سر بگیرند.

دراین میان، بان کی مون می گوید مناقشه سوریه تاثیر نگران کننده ای بر کودکان کشور داشته است.

او روز سه شنبه در گزارشی به شورای امنیت گفت نیروهای امنیتی شمار زیادی از کودکان را کشته، دستگیر کرده و شکنجه داده اند و از دسترسی آنها به مدرسه و مراقبت های پزشکی جلوگیری می کنند.

گزارش همچنین می گوید رزمندگان مخالف در عملیاتی که به واردآمدن تلفات زیادی، از جمله در میان کودکان منجر شده است، از کودکان به عنوان سرباز استفاده می کنند.

بان می خواهد به ناراحتی ها و فشارهای ناشی از مشاهده قتل و جراحت اعضای خانواده توسط کودکان توجه شود. او می گوید هر دو طرف مناقشه باید بی درنگ به بدرفتاری با کودکان پایان دهند و از حقوق آنها حفاظت کنند.
XS
SM
MD
LG