لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۳

وحشت در حمص


ناحیه قدیمی شهر حمص در سوریه، بیش از ۱۸ ماه در محاصره نیروهای وفادار به بشار اسد رئیس جمهوری سوریه بوده است. ساکنان آن با خطر مرگ از گرسنگی روبرو هستند. کاروانی از ۱۲ کامیون با ۱۰۰ تن مواد غذایی در خارج از شهر به انتظار ایستاده است. فقط ۱۰۰متر با مردمی که به شدت نیازمند کمک هستند فاصله دارد.
امید این که مذاکرات ژنو بین نمایندگان دولت سوریه و اپوزیسیون به کاهش محاصره شهر منجر خواهد شد، عملی نشده است. رژیم بشار اسد به کامیون ها اجازه نمی دهد وارد شوند. به جای آن پیشنهاد کرده است زنان و کودکان – آنهم برای یکبار – حمص را ترک کنند.
جنیفر پساکی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از خودداری رژیم سوریه در دادن اجازه وارد شدن کمک های انساندوستانه به َشهر ابراز تاسف کرد، گفت وضع اسفبار است، و پیشنهاد تخلیه زنان و کودکان کافی نیست.
او تاکید کرد «مردم حمص پیش از دریافت غذا و کمک های دیگر نباید مجبور شوند خانه هایشان را ترک کنند و از خانواده هایشان جدا شوند. تخلیه گزینه ای برای کمک های انسانی مورد نیاز نیست. ما قبلا نیز تاکتیک های مشابهی را از سوی رژیم از طریق کمپین نکوهیده تسلیم یا مرگ از گرسنگی دیده ایم.
وی گفت نگرانی آمریکا از وضعیت انسانی در سوریه دیگر جوامع محاصره شده در کشور را که بشدت به کمک نیاز دارند نیز شامل می شود.
بی رحمی رژیم اسد علیه مردم سوریه طی سه سال گذشته، از جمله استفاده از گرسنگی به عنوان یک اسلحه جنگی، حملات گاز شیمیایی علیه غیر نظامیان، شکنجه، اعدام و بمباران های بی محابا همه دلایلی هستند که چرا بشار اسد نمی تواند بخشی از مذاکره برای تشکیل دولت انتقالی در سوریه باشد.
به سخن جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، هیچ راهی وجود ندارد مردی که پاسخی بی رحمانه به مردم خودش را رهبری کرده است بتواند بار دیگر مشروعتی برای ادامه حکومت کسب کند. یک مرد و تمام کسانی که از او حمایت می کنند، دیگر نمی توانند تمامی یک ملت و منطقه را به گروگان بگیرند.
XS
SM
MD
LG