لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۸

تجدید مذاکرات دولت سوریه با مخالفان


لاوروف در دیدار با رئییس ائتلاف ملی سوریه
لاوروف در دیدار با رئییس ائتلاف ملی سوریه
گروه های فعال در سوریه می گویند دولت حملات هوایی به شهر حلب را در پی حملات روز دوشنبه دولت سوریه به حلب حدود ۳۰ تن کشته شدند، تجدید کرده است.
گروه های اوپوزیسیون گفتند مسجدی که از آن بعنوان مدرسه استفاده می شود، از جمله تاسیساتی است که هدف بمب های بشکه ای قرار گرفت. گروه های اپوزیسیون می گویند پنج تن کشته شدند.
دولت سوریه هنوز این گزارش را تایید نکرده است. با این حال، در روزهای اخیر نیروهای وفادار به بشار اسد به آرامی به سوی مناطق حلب که در تصرف شورشیان قرار دارد پیش می روند.


در تحولی دیگر، مقامات روسیه می گویند آنها انتظار دارند دولت سوریه مذاکرات با اپوزیسیون را از سر بگیرد.
این خبر روز سه شنبه در پی دیدار سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه با احمد جربا رئیس ائتلاف ملی سوریه در مسکو اعلام شد.

لاوروف گفت روسیه می خواهد تماس های منظم با اپوزیسیون را ادامه دهد، و جهت یافتن یک راه حل سیاسی برای بحران سوریه با تمام طرف ها کار کند.

لاوروف از شریکان اروپایی و آمریکایی و کشورهای منطقه خواست رویکرد مشابهی برگزینند و با تمام طرف های مناقشه و جناح های سیاسی، به غیر از گروه های تروریستی، بدون استثنا کار کنند.

جربا گفت اپوزیسیون نیز قصد دارند به مذکراه ادامه دهند ، و روسیه نقشی عمده در کوشش برای رسیدن به یک راه حل سیاسی بازی می کند.

روز سه شنبه همچنین رسانه های روسیه به نقل از گنادی گاتیلوف معاون وزارت امور خارجه گفتند سوریه قصد دارد در این ماه محموله بزرگی از تسلیحات شیمیایی را خارج کند.

این کار بخشی از برنامه ای برای از بین بردن تسلیحات شیمیایی سوریه تا نیمه سال ۲۰۱۴ است.
مقامات آمریکایی هفته پیش از سوریه به دلیل آنچه آن را کندی روند انتقال تسلیحات به بندر لاذقیه نامیدند، انتقاد کردند.
XS
SM
MD
LG