لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۴

فرجام ناروشن رنج سوریان


در گذر هر روز، میلیونها سوری نگران فرجام جنگی هستند که پایانی برای آن متصور نیست. نزدیک به سه سال پس از آغاز جنگ در سوریه هنوز هم راهی برای پایان آن به چشم نمی خورد. میلیون ها غیرنظامی در تبادل سهمگین آتش گرفتار شده اند و راهی برای پیشروی یا بازگشت ندارند و تنها مفرشان پناه بردن به کشورهای همسایه است.

اخضر ابراهیمی گفته است به رغم آن که اغلب شرکت کنندگان در مذاکرات اخیر سوریه این گفت و گوها را بی نتیجه توصیف کرده اند، این مذاکرات زمینه ای مناسب برای مذاکرات آینده فراهم آورده که قرار است دهم فوریه آغاز شود.

آقای ابراهیمی پیشرفت در این مذاکرات را کند و اندک، اما واقعی خوانده است. اما جفری فلتمن، معاون دبیر کل سازمان ملل در ژنو، در پی انجام مذاکرات اخیر در آن شهر، گفت که واقعیت آن است که حتی یک غیرنظامی هم در پی مذاکرات اخیر نجات نیافته و این مذاکرات نفع و خاصیتی برای غیرنظامیان در بر نداشته است.

برآورد وزارت امور خارجه آمریکا آن است که بیش از ۹ میلیون سوری به کمک نیاز دارند و بیش از ۶ میلیون به ناگزیر بی خانمان شده اند و نزدیک به دو و نیم میلیون به مصر، لبنان، عراق، ترکیه و اردن گریخته اند.

مقام های سازمان ملل و فعالان حقوق بشر می گویند به رغم کمک ۳ میلیارد دلاری آمریکا مردم سوریه همچنان به شدت به کمک نیاز دارند، به ویژه از آن روی که در بسیاری موارد، حتی به رغم آماده بودن کمک های تدارک دیده شده از سوی کشورهای مختلف، در اغلب موارد، امکان رساندن این دست کمک ها به غیرنظامیان سوری وجود ندارد یا این امکان اندک است و این در حالی است که مردم سوریه به طور مبرم به غذا و دارو و دیگر مایحتاج ضروری زندگی روزمره نیاز دارند.
XS
SM
MD
LG