لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۷

ادامه سقوط روبل با وجود افزايش نرخ سود توسط بانک مرکزی روسيه


مردم از مقابل تابلوی اعلانات نرخ ارز در مسکو، روسیه، می‌گذرند -- جمعه، ۲۱ آذرماه ۱۳۹۳ (۱۲ دسامبر ۲۰۱۴)

باوجود تلاش‌های مسکو برای جلوگیری از سقوط بیشتر ارزش واحد پول آن کشور، روند نزولی هفته‌های گذشته ادامه یافت و ارزش روبل رکورد تاريخی ديگری را رقم زد.

در اقدامی تعجب‌آور و غيرمنتظره در اواخر روز دوشنبه ۲۴ آذر ماه (۱۵ دسامبر)، بانک مرکزی روسيه نرخ بهره بانکی را از ۱۰ و نيم درصد، به ۱۷ درصد افزايش داد.

این حرکت پس از آن صورت گرفت که واحد پول روسیه، از بحران مالی سال ۱۹۹۸ میلادی (۱۳۷۷ خورشیدی) به اين طرف، بیشترین میزان کاهش در طول یک روز را تجربه کرد.

هر چند روز سه‌شنبه روبل توانست اندکی از ارزش از دست رفته خود را بازيابی کند، اما دوباره به سطح بی‌سابقه ديگری سقوط کرد . در ظهر سه‌شنبه به وقت مسکو، هر یک دلار با ۶۶ روبل معاوضه شد.

اين هماهنگ‌ترين تلاش روسيه برای جلوگیری از کاهش ارزش روبل تا به امروز بوده است که تقریبا ۵۰ درصد ارزش خود را در سال جاری در برابر دلار از دست داده است.

واحد پول روسیه، تحت فشار شدیدی از جانب تحریم‌های ایالات متحده و برخی کشورهای غربی به دلیل نقش آن کشور در بحران اوکراین، و همچنین سقوط شدید قیمت‌های نفت بوده است.

کرملین سعی دارد به شهروندان روسیه اطمینان خاطر بدهد که کاهش ارزش روبل موقتی است، و اين که روبل در نهايت ارزش خود را به دست خواهد آورد.

XS
SM
MD
LG