لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۶

سراشيب روبل، آزمونی برای پوتين


برغم کشته شدن سربازان روسی درحين زدوخورد در اوکراين، مسکو اعزام سرباز به اوکراين را انکار کرده است

سقوط شگرف روبل، يک روز پس از آن‌که بانک مرکزی روسيه واحد پولی کشور را به حالت شناور درآورد، از سر گرفته شد. کاهش قيمت‌های نفت و تحريم‌های اقتصادی غرب که به دليل سياست‌های روسيه در اوکراين بر اقتصاد روسيه تحميل شد عوامل اصلی سقوط روبل قلمداد شده است.

ثبات ارز یکی از دستآوردهای اصلی حکومت ۱۴ ساله رئیس جمهوری، ولادیمیر پوتین، و سقوط آن يادآور فروپاشی ارز است که یک سال قبل از بروی کار آمدن وی بانک‌ها را به تعطیل کشانيده و باعث از بين رفتن پس‌اندازهای مردم روسيه شده بود.

در سال جاری روبل ۳۰ درصد ارزش خود را در برابر دلار، و بيشتر آن را در سه ماه گذشته، از دست داده است، زيرا توانايی بانک‌ها و شرکتها برای بازخريد وام‌ها يشان توسط تحريم‌ها به تحليل رفته است و کاهش قيمت‌های نفت به درآمدهای حکومتی ضربه زده است.

تهدید جدیدی آتش‌بس دوماهه در شرق اوکراین اميدها مبنی بر برداشته شدن عنقريب تحريم‌ها را مبدل به ياس کرده است.

کشورهای غربی می‌گویند پوتین در روزهای اخیر نیروهای بیشتری به مرز با همسایه خود فرستاده و برای دفاع از محدوده هایی که کرملین اکنون آنها را «روسیه جدید» می‌خواند، ستون‌های زرهی فرستاده است.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا گفت، اين بلوک اقتصادی در هفته آینده موضوع افزایش بيشتر تحریم‌ها را مورد گفتگو و تبادل نظر قرار خواهد داد.

برغم کشته شدن سربازان روسی درحين زدوخورد در اوکراين، مسکو اعزام سرباز به اوکراين را انکار کرده است.

XS
SM
MD
LG