لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۲

تحریم و کاهش بهای نفت سالانه ده‌ها میلیارد دلار به روسیه ضرر خواهد زد


وزیر دارایی روسیه روز دوشنبه ۳ آذر (۲۳ نوامبر) گفت کشورش از ناحیه تحریم‌های اعمال شده از سوی غرب و نیز کاهش قیمت نفت، سالانه بين ۱۳۰ تا ۱۴۰ ميليارد دلار ضرر خواهد دید.

آنتوان سيلوآنوف طی سخنانی در يک گردهمايی اقتصادی در مسکو اشاره کرد که کاهش قيمت‌های نفت از تحريم‌های اقتصادی غرب بر سر بحران اوکراین، چالش جدی‌تری برای روسیه است.

او همچنین گفت «ما در حال از دست دادن حدود ۴۰ میلیارد دلار در سال به دلیل تحریم‌ها، و حدود ۹۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار بخاطر سقوط قیمت نفت هستيم.»

ایالات متحده و اتحادیه اروپا مسکو را متهم کرده‌اند که به شورش جدايی‌طلبان در شرق اوکراين، که تاکنون موجب شده بیش از ۴۳۰۰ نفر جان خود را از دست بدهند، دامن زده است. با اين که روسيه هرگونه دخالتی را در اين شورش‌ها انکار می‌کند، با اين وصف آمريکا و اروپا طی چند نوبت، تحريم‌هايی را عليه مسکو به اجرا گذاشته‌اند.

خبرگزاری ریانووستی می‌گوید در سه ماه گذشته ارزش روبل روسیه، در نتیجه کاهش بهای نفت، حدود ۲۳ درصد در برابر دلار آمریکا سقوط کرده است.

روز يکشنبه ولادیمیر پوتین رئيس جمهوری روسيه در مورد سقوط ارزش روبل اظهار نظر کرد و به خبرگزاری تاس گفت، کاهش ارزش روبل به اقتصاد روسیه «تا حدودی» آسيب می‌رساند، اما «مهلک» نخواهد بود.

پيشنهاد کاهش توليد به اوپک

در همین حال، در تلاش برای بالا بردن قیمت نفت، روسیه سعی دارد اعضای اوپک را تشويق به کاهش تولید کند و گفته است مسکو نيز در همین راستا اقدام خواهد کرد.

تحلیلگران می‌گویند در حالی که انتظار می‌رود قيمت نفت حتی به بشکه‌ای ۶۰ دلار هم سقوط کند، اقتصاد روسیه ممکن است دچار رکود اقتصادی شود.

مسکو برای حفظ موازنه بودجه سالانه‌اش نیاز به حفظ قيمت نفت در حد بشکه‌ای ۱۰۰ دلار دارد.

روسیه، يکی از بزرگترين توليدکنندگان نفتی غيرعضو اوپک است و تاکنون، در مورد نياز به بالابردن قيمت‌های نفتی از طريق کاهش توليد، با ونزوئلا و عربستان سعودی گفتگوهايی را انجام داده است.

انتظار می‌رود پيش از گردهمايی کشورهای عضو اوپک در اواخر اين هفته مسکو بر فشار روی اين مساله بيافزايد.

XS
SM
MD
LG