لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۵

نامه گزارشگران بدون مرز به تایید صلاحیت شدگان


کریستف دو لوار، دبیر اول گزارشگران بدون مرز در نامه ای سرگشاده خطاب به ۸ نامزدی که برای رقابت در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران تایید صلاحیت شده اند، خواستار آن شد که این افراد نظر خود را درباره تعهد به آزادی اطلاع رسانی و مبارزه علیه مصونیت از مجازات، ابراز کنند. آقای دو لوار در این نامه نوشته است که این مطالبات مردم ایران است که در تظاهرات میلیونی آن را درخواست کرده و شرط اجتناب ناپذیر پایان انزوای جهانی ایران است.

شورای نگهبان، روز سه شنبه ۳۱ اردیبهشت، فهرست هشت گانه نامزدهای تایید صلاحیت شده برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ خرداد را اعلام کرد. (علی‌اکبر ولایتی،‌ سعید جلیلی، غلامعلی حداد عادل، محسن رضایی، حسن روحانی، محمدرضا عارف، محمد غرضی و محمد باقر قالیباف) رد صلاحیت اسفندیار رحیم مشایی، از حامیان نزدیک محمود احمدی نژاد و اکبر هاشمی رفسنجانی، دبیر شورای تشخیص مصلحت نظام بلافاصله پس از اعلام واکنش های زیادی را در داخل و خارج از ایران برانگیخت.

گزارشگران بدون مرز می نویسد:«انتخاب نامزدهای انتخابات از سوی شورای نگهبان که اعضای آن از سوی رهبر نظام، علی خامنه‌ای انتخاب شده‌اند، امید زیادی برای انتخاباتی شفاف باقی نمی‌گذارد. جمهوری اسلامی در فردای انتخابات خرداد ١٣٨٨ نتایج انتخابات را مصادره کرد اما این بار پیش از برگزاری انتخابات، آرای مردم را مصادره کرده است.»

دبیر اول گزارشگران بدون مرز می گوید در این دوره انتخابات ایران نیز، «اطلاع رسانی نه آزاد است و نه مستقل و این دو شرط اصلی برای برگزاری انتخابات آزاد و دمکراتیک رعایت نشده است.» این نامه سپس به عملکرد پایین دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد از نظر وضعیت حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین اشاره می کند و می گوید:‌ «در طی ۸ سال بیش از ٢٠٠ نشریه توقیف و بیش از ٣٠٠ روزنامه‌نگار و وب‌نگار، خودسرانه بازداشت و در زندان‌ها شکنجه و سپس به حبس‌های سنگین محکوم شدند.»

گزارش‌گران بدون مرز در این نامه اعلام می کند که از روز چهارشنه (۲۲ مه)‌کارزاری را خطاب به نامزدهای تایید صلاحیت شده و مردم ایران آغاز می کند که هدفش تاکید بر آزادی اطلاع رسانی است. در این کارزار، این سازمان مستقر در پاریس خواستار آزادی بی قید و شرط همه روزنامه نگاران و وب نگاران زندانی و رعایت تعهدهای بین المللی ایران بویژه در امر اطلاع رسانی است. این سازمان مدافع حقوق بشر می گوید:‌ «ایران در سال ١٣٥٤ میثاق بین‌المللی ناظر بر حقوق مدنی و سیاسی را تصویب کرده است و باید آن را اجرا کند.‌».

آقای کریستف دو لوار سپس خطاب به نامزدهای تایید صلاحیت شده می گوید:‌ «گزارش‌گران بدون مرز، انجمن جهانی دفاع از آزادی اطلاع رسانی، خواهان جلب توجه شما به وضعیت تحمل ناپذیر آزادی اطلاع رسانی و سرکوبی‌ که روزنامه نگاران و وب‌نگاران قربانی آن شده‌اند، و به خصوص بانی این همه تضییقات یعنی مصونیت از مجازات است. سپس آنان را به تعهد به موارد زیر ترغیب می کند:
- آزادی بدون قید و شرط ٥٢ روزنامه‌نگار و وب‌نگار زندانی در ایران که برخی در فردای انتخابات ۸۸ و به چهارمین سال بازداشت خود نزدیک می‌شوند. برخی دیگر از سال‌ها پیش از انتخابات در زندان هستند و تنها جرم آن‌ها انجام وظیفه‌ی اطلاع رسانی‌ است.
- اصلاح بنیادین قانون رسانه ها
-دسترسی به اینترنت آزاد، بدون فیل‌ترینگ و کنترل را برای مردم ایران تضمین کنید.
-لغو اجرای طرح اینترنت حلال (ملی) که تحمیل «تبعیض دیجیتالی‌» به مردم است.
-لغو چیرگی مصونیت از مجازات در کشور
به نوشته دبیر اول سازمان گزارشگران بدون مرز، تا زمانی که این خواست ها برآورده نشود، مردم ایران نمی توانند از آزادی بهره مند شوند.
XS
SM
MD
LG