لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۶

دفاع وزارت اطلاعات ایران از بازداشت روزنامه نگاران


تعدادی از روزنامه نگاران که به گفته وزارت اطلاعات «از اعضای شبکه های رسانه ای متصل به استکبار» هستند.
تعدادی از روزنامه نگاران که به گفته وزارت اطلاعات «از اعضای شبکه های رسانه ای متصل به استکبار» هستند.
سه روز بعد از بازداشت جمعی از روزنامه نگاران در ایران، وزارت اطلاعات این کشور روز چهارشنبه در اطلاعیه ای ضمن دفاع از این بازداشت ها تهدید کرد در روزهای آینده برخی دیگر از روزنامه نگاران و خبرنگاران را بازداشت خواهد کرد.

وزارت اطلاعات بدون ارایه مدرکی، ادعا کرده بازداشت شدگان «از اعضای شبکه های رسانه ای متصل به استکبار» هستند. این عنوانی است که مقام های امنیتی به رسانه های فارسی زبان خارج از کشور می دهند.

امروز علی دهقان و فاطمه ساغرچی ، دو روزنامه نگار دیگر نیز بازداشت شدند تا به این ترتیب تعداد بازداشت شدگان به ۱۵ نفر برسد.

میلاد فدایی اصل، سلیمان محمدی، ساسان آقایی، نسرین تخیری، جواد دلیری، امیلی امرایی، نرگس جودکی، صبا آذرپیک، پوریا عالمی، پژمان موسوی، اکبر منتجبی، کیوان مهرگان و حسین یاغچی علی دهقان و فاطمه ساغرچی روزنامه نگارانی هستند که در حال حاضر در بازداشت به سر می‌برند.

در همین حال، حدود ۲۰۰ نفر از روزنامه نگاران و فعالان مطبوعاتی خارج و داخل کشور با صدور بیانیه ای نسبت به بازداشت گسترده روزنامه نگاران واکنش نشان داده و خواستار آن شده اند که مسئولان قضایی ایران، روزنامه نگاران بازداشت شده را به سرعت آزاد و ثابت کنند که به قوانین احترام می گذارند.

امضا کنندگان بیانیه گفته اند:« ما نگرانیم که دستگیری تعداد زیادی از روزنامه نگاران در یک زمان، با انگیزه ای سیاسی و با قصدی جز اجرای عدالت انجام شده باشد.»

بازداشت ها با حکم دادستان تهران صورت گرفته است اما با اینکه جعفری دولت آبادی وعده داده بود جزییات و دلیل بازداشت ها را بگوید تاکنون سکوت کرده است. براساس قوانین ایران، بازداشت باید با حکم قضایی باشد و طی ۲۴ ساعت اتهام متهم مشخص شود. روندی که ظاهرا در مورد این روزنامه نگاران بازداشتی رعایت نشده است.

در روزهای گذشته، رسانه های نزدیک به حکومت مثل روزنامه کیهان، دلیل بازداشت این روزنامه نگاران را همکاری با رسانه های فارسی زبان ذکر کردند.

سازمان بین المللی گزارشگران بدون مرز ، پیش از این ، بازداشت ها را تشدید جنگ آیت الله خامنه ای علیه روزنامه نگاران نامید که مرتبط با انتخابات خردادماه آینده است.

منابع غیر رسمی نزدیک به مخالفان دولت می گویند قرارگاه عمار برنامه این بازداشت ها را تدارک دیده است. قرارگاهی که چهره های امنیتی همچون حسن طائب فرمانده سابق بسیج و از نزدیکان آیت الله خامنه ای در آن حضور دارند.
XS
SM
MD
LG