لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۷

محدودیت شدید اینترنت و انزوای ایرانیان


سازمان «گزارشگران بدون مرز» تشدید اقدامات مقامات جمهوری اسلامی ایران برای فیلتر کردن اینترنت و مسدود کردن تارنماهای اینترنتی را محکوم کرده است. بنا به اعلام این سازمان مدافع آزادی بیان، مقامات تهران استفاده از ابزارهای دور زدن سانسور و «وی پی ان» های قوی همچون «Kerio» و «OpenVPN» را از روز ٤ مه تاکنون ممنوع کرده اند و همین امر دسترسی ایرانیان به اینترنت فیلتر نشده را بسیار دشوار کرده است.

دولت ایران علاوه بر مسدود کردن تارنماهای اینترنتی و دشوار کردن دسترسی به اطلاعات، شهروندان فعال در شبکه های مجازی را زندانی کرده است. علی غزالی، سردبیر تارنمای خبری «بازتاب امروز» از جمله افرادی است که طی سه روز گذشته در بازداشت بوده است.

«سازمان گزارشگران بدون مرز» ، اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران قطعنامه های بین المللی متعدد «اتحادیه بین المللی ارتباطات و مخابرات»، یونسکو و «کنفرانس سازمان ملل متحد در امور تجارت و توسعه» را امضا کرده و یکی از فعال ترین کشورها در «اجلاس جهانی انجمن اطلاعات» است که همایش بین المللی بعدی آن از روز ١٣ تا ١٧ مه در ژنو برگزار می شود.

در بیانیه این سازمان مدافع آزادی بیان آمده است «ایران نیز همچون دیگر کشورهایی که این کنوانسیون ها را امضا کرده اند باید به تعهدات بین المللی خود احترام بگذارد و دسترسی بدون محدودیت و آزادانه به اینترنت یکی از این تعهدات است. رهبران ایران باید به جای تحمیل آپارتاید دیجیتالی بر مردم ایران، حرف و عمل خود را یکی کنند».

«سازمان گزارشگران بدون مرز» تاکید کرده است «حکومت (ایران) در آستانه ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ١٤ ژوئن فقط به کنترل همه مطبوعات، مسدود کردن هزاران تارنمای اینترنتی و پارازیت انداختن روی شبکه های تلویزیونی رضایت نمی دهد و قصد دارد دسترسی مردم به اینترنت را قطع کند و مردم ایران را از منبع حیاتی اخبار و اطلاعات محروم نماید».

تارنمای «بازتاب امروز» که منتقد دولت احمدی نژاد بوده طی سه سال گذشته، چهار بار مسدود شده است. این تارنما از روز ۲۹ آوریل تاکنون مسدود بوده است. فعالیت این تارنمای منتقد دولت محمود احمدی نژاد زمانی متوقف شد که اخباری در مورد ادعای رئیس جمهوری مبنی بر در اختیار داشتن اطلاعات بسیار محرمانه و مهم را منتشر کرد.

«سازمان گزارشگران بدون مرز» همچنین موارد نقض گسترده حقوق زندانیان عقیده را محکوم کرده است.

بنا به گزارش های منتشر شده، ده زندانی بند ٣٥٠ در زندان اوین از کلیه حقوق انسانی خود محروم شده اند و از روز ٢١ آوریل در انفرادی در سلول های امنیتی بند ٢٤٠ اوین زندانی هستند. ابوالفضل عابدینی، سیامک قادری و سعید مدنی از جمله روزنامه نگاران دربند در این سلول ها هستند.

این زندانیان متهم شده اند که به مداخله جواد مومنی، معاون رئیس زندان در مدیریت داخلی سلول زندانیان اعتراض کرده بودند و این در حالی است که بدرفتاری مومنی با زندانیان بر هیچ کس پوشیده نیست.
XS
SM
MD
LG