لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

باید جای خالی لابی قوی ایرانی در آمریکا را پرکنیم


حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه (١٠ مهر) در جلسه هیات دولت، در گفت و گو با خبرنگاران به پرسش هایی درباره سفر اخیرش به نیویورک به منظور شرکت در مجمع سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد توضیح داد.

او گفت با چندین تن از سران و وزیران خارجه کشورهای مختلف جهان، از جمله با رئیس جمهوری چین و روسیه ملاقات داشت. آقای روحانی گفت در این سفر ١٨ ملاقات دو جانبه انجام گرفته است و وی در تمامی جلسات خصوصی و عمومی «بر حقوق مردم ایران در ارتباط با بحث هسته ای و غیرانسانی بودن تحریم ها» تاکید کرده است.

خبرگزاری فارس به نقل از رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت که «در قدم های باید برای برداشتن تحریم ها علیه ایران اقدام شود.»

آقای روحانی گفت مسئله بعدی جلوگیری از جنگ جدید و ثبات در منطقه بوده که در مذاکرات با نمایندگان کشورهای مختلف مورد بحث قرار گرفته است.
به گفته رئیس جمهوری اسلامی ایران سپس به تلاش هیات ایرانی بر «سخت کردن فضا» برای اسرائیلی ها و جلب افکار عمومی آمریکا به «دروغ پراکنی های مسئولان این کشور درباره ایران» اشاره کرد.

حسن روحانی گفت: «اسرائیل لابی بسیار قوی در آمریکا دارد که در کنگره دارای نفوذ است و اتفاقا این ما هستیم که باید جای خالی یک لابی قوی ایرانی را در آینده پر کنیم.» آقای روحانی معتقد است که ایران باید کاری کند تا «در بخش‌های مختلف عده‌ای تلاش کنند تا افکار و مواضع ایران و نظرات ملت ایران را به گوش مردم آمریکا برساند.»

یکی از نکات عمده سفر رئیس‌جمهور ایران به نیویورک مکالمه تلفنی او با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا بود. آقای روحانی گفت آمریکایی ها قبل از عزیمت وی به نیویورک و در طول سفر بارها خواستار ملاقات میان دو رئیس جمهور شده بودند و پنج بار پیام فرستاده بودند «اما به دلیل این که نسبت به همه ابعاد و زوایا فرصت توافق بر جزئیات نبود» این ملاقات صورت نگرفت.

آقای روحانی گفت به دلیل جوی که در رسانه های آمریکا پیش آمد و گفته شد که ایران در این سفر آمریکا را تحقیر کرده و در این فضای گل آلود «معمولا عده ای ماهی می گیرند» تصمیم گرفته که فضا را ترمیم کند.

به دنبال مکالمه تلفنی آقایان روحانی و اوباما، شماری از چهره های تندرو و اصولگرا در ایران آقای روحانی را به باد انتقاد گرفتند. عده ای نیز در بدو ورود او به تهران در فرودگاه مهرآباد شعارهایی علیه ارتباط میان دو کشور سردادند و در این میان یک نفر نیز به سوی اتومبیل حامل او کفش پرتاب کرد. مثلا محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران گفته بود این گفت و گو «اشتباه تاکتیکی» آقای روحانی بود. آقای روحانی در واکنش به این اظهار نظر گفت: «یکی از افتخارات این دولت این است که انتقادپذیر است.» او تاکید کرد که دولت از این به بعد «قدمهای بلندتری برخواهد داشت. برخی ممکن است مخالف باشندو اعتراض کنند.»

آقای روحانی گفت از دو دستگاه نظرسنجی خواسته تا درباره اقدامات اخیر دولت نظر مردم را جویا شوند. او گفت اگر کسی مخالف این روند است حق دارد حرفش را بزند.

رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت مکالمه اش با رئیس جمهوری آمریکا در آخرین لحظه و طی تماس طرف آمریکایی با موبایل سفیر ایران تماس گرفت و مکالمه انجام شد.

آقای روحانی گفت: « به آقای اوباما گفتم در ٣٥ سال گذشته بین ایران و آمریکا فضای بسیار تاریکی وجود داشته و مسئله ایران و آمریکا مسئله ای نیست که در کوتاه مدت قابل حل باشد و او هم درجواب گفت که من هم گفته‌ام این یک شبه حل نمی‌شود و نیاز به زمان داریم.»

رئیس‌جمهوری ایران گفت: «اوباما به من گفت که ما در داخل مشکلات فراوانی داریم و شما هم در داخل ایران مشکلات فراوانی دارید بنابراین ما باید فکر کنیم چگونه از این مشکلات عبور کنیم.»

آقای روحانی گفت که به اوباما گفته است: «ما این اعتماد را می‌خواهیم که شما به حق هسته‌ای مردم ما اعتراف و احترام کنید و شما اعتماد می‌خواهید که ما بمب نسازیم و ما از الان گفته‌ایم که دنبال بمب نیستیم...از این رو تنها راه میز مذاکره است و بس.»

رئیس‌‌جمهوری اسلامی ایران گفت لحن مذاکرات با اروپایی ها، دبیرکل سازمان ملل و رئیس جمهوری آمریکا را متفاوت با گذشته یافته است. او درباره سخنان بنیامین نتانیاهو در سازمان ملل گفت: « توقعی غیر از این از اسرائیل نداریم. اینگونه جملات نشان می‌دهد که راه ما دقیق و درست است.»

او درباره لغو تحریم ها گفت: « ‌وقتی تحریم برداشته می‌شود برد هر دو است، وقتی اعتماد دو طرف ایجاد می‌شود برد هر دو است. من امیدوارم اجلاس آینده ژنو موفق باشد و سنا و کنگره دچار خطای گذشته نشوند.»

حسن روحانی درباره پیشنهاد اخیرش مبنی بر ایجاد پرواز مستقیم به آمریکا گفت: «ایران در سال‌های پیش دنبال این کارها بود طرف آمریکایی موافقت نکرده بود.» او همچنین با اشاره به جلسه دیدار با گروهی از ایرانیان مقیم آمریکا گفت: «معتقدم که همه ایرانیان خارج از کشور باید به راحتی به کشور خود بیایند و برگردند. از این نیامدن هم ما ضرر می‌کنیم هم آنها. حق طبیعی ایرانیان است که وطن و شهر و مولد خود را ببینند و زیبایی‌های شهر خود را ببینند.»
XS
SM
MD
LG