لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۱

کانادا: جامعه جهانی تحریم های ایران را لغو نکند


وزیر امور خارجه کانادا هشدار داده گشایش دیپلماتیکی که اخیراً از جانب ایران مشاهده شده است بیشتر از آن که از عملگرایی مقامات این کشور حکایت کند، صرفاً یک اقدام نمایشی از سوی دولتمردان جمهوری اسلامی است.

جان برد، وزیر امور خارجه دولت محافظه کار کانادا در سخنرانی روز دوشنبه (۳۰ سپتامبر) خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، در حالی که ادبیات تندی علیه ایران به کار گرفت هشدار داد «استفاده از کلمات، لبخند و رویکرد مثبت جانشین اقدام واقعی و عملی نخواهند بود و این صداها تهدیدهایی که متوجه امنیت جهانی هستند را از میان نمی برند».

وی از کشورهای عضو سازمان ملل متحد خواست تا تحریم های ایران را لغو نکنند.

در حالی که برخی از ناظران سیاسی رویکرد اخیر مقامات ایران را به عنوان قدمی مثبت و دلگرم کننده خوانده اند، مقامات دولت فدرال در اتاوا به جامعه بین الملل و به ویژه به دولتمردان واشنگتن هشدار داده اند تا در مذاکره با ایران و اعتماد به ادعاهای این کشور احتیاط بسیار به خرج دهند.

سخنرانی وزیر امور خارجه کانادا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد همزمان با حضور بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در واشنگتن و دیدار او با باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده انجام شد.

کانادا که از متحدان سرسخت اسرائیل و حامی سیاست های این کشور، به ویژه در ارتباط با نگرانی های نتانیایاهو از برنامه اتمی ایران است، طی سال های گذشته موضع خصمانه و گاه افراطی در قبال دولت جمهوری اسلامی اتخاذ کرده است.

آقای برد در طی سخنرانی خود در نیویورک بر حمایت قاطع و همه جانبه اتاوا از اسرائیل تاکید ورزید.

وزیر امور خارجه کانادا در بخشی از سخنرانی خود گفت دولت ما به ارزش ها و اصول سیاست خارجی خود متعهد است و از اصلاحات در ایران استقبال می کند، اما تا زمانی که شاهد پیشرفت های ملموس نباشد، موضع خود را نسبت به ایران نرم تر نخواهد کرد.

آقای برد افزود «هیچ مسئله ای بیش از تغییر در بلندپروازی های ایران، تغییر در شرایط دهشتناک وضعیت حقوق بشر در این کشور و پایان دادن به حمایت مادی ایران از تروریسم کانادا را خشنودتر نمی کند.».

وی یادآوری کرده است «در حالی که همه می گویند دیدارها پربار و ثمربخش بوده اند، اما واقعیت این است که ما هنوز هیچ تغییری در اعمال ایران مشاهده نکرده ایم».

کانادا ایران را به همراه سوریه و حزب الله لبنان در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار داده و سال گذشته کلیه مناسبات دیپلماتیک خود را با تهران قطع کرد.

منابع: روزنامه گلوب اند میل، نشنال پست، خبرگزاری رسمی کانادا
XS
SM
MD
LG