لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۲

کری: کسب توافق و لغو تحریم ها به ایران بستگی دارد


جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده گفته دستیابی به توافقی به نسبت سریع در مورد برنامه اتمی ایران ممکن و محتمل است و چنین توافقی از این پتانسیل برخوردار خواهد بود که به بهبود مناسبات بین دو کشور به طور قابل توجهی کمک کند.

آقای کری گفته است افزایش تلاش های دیپلماتیک برای حل و فصل برنامه اتمی ایران می تواند دستیابی به توافقی در یک چارچوب زمانی ۳ تا ۶ ماهه که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران مطرح کرده بود را ممکن کند.

جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده در مصاحبه ای با برنامه «شصت دقیقه» شبکه تلویزیونی «سی بی اس» آمریکا گفته «دستیابی به توافق زودتر از این هم ممکن است اما سرعت بخشیدن به این امر به آمادگی و شفافیت ایران بستگی خواهد داشت».

وی گفت «اگر این برنامه (اتمی) صلح آمیز باشد، همه ما و همه جهان شاهد خواهیم بود که مناسبات (آمریکا) با ایران می تواند به طور چشمگیری بهتر شود و این تحولات به سرعت به وقوع خواهند پیوست».

آقای کری تاکید کرده است ایران می تواند با موافقت فوری با بازرسی (از تاسیسات اتمی) حسن نیت و صداقت خود را ثابت کند و تلاش های خود برای غنی سازی اورانیوم را در سطوح پایین تری نگهدارد تا قابلیت استفاده در تسلیحات نظامی را نداشته باشد.

وزیر امور خارجه آمریکا یادآوری کرده است «ایران باید برای اجرای درخواست های جامعه بین الملل در ارتباط با برنامه های اتمی، برنامه های اتمی صلح آمیز (کشور) قدم های سریع، روشن و متقاعدکننده ای بردارد».

او افزوده است «حرف جانشین عمل نمی شود. ما به اقدام عملی نیاز داریم که ثابت کند ما و متحدانمان و دوستان ما در منطقه هرگز به دلیل توسعه این برنامه در معرض تهدید قرار نمی گیرند».

جان کری همچنین با اشاره به تحریم هایی که آمریکا و دیگر کشورهای غربی علیه ایران اعمال کرده اند، گفته است پس از دستیابی به توافقی در مورد صلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران می توان تحریم ها را لغو کرد.

وی خاطرنشان کرده است «تا زمانی که روندی کاملاً قابل تایید و موثق، مسئولانه و شفاف تدوین نشود تا به موجب آن ایالات متحده از تصمیم و نیت ایران در مورد برنامه اتمی این کشور و چگونگی بهره گیری از آن آگاه شود، ما نمی توانیم تحریم ها را لغو کنیم».

ایران همواره از حق خود برای غنی سازی اورانیوم برای استفاده از انرژی اتمی غیرنظامی و مصارف پزشکی و این که قصد ندارد سلاح اتمی بسازد، تاکید کرده است. اما تلاش ایالات متحده و متحدان واشنگتن بر پایان دادن به روند غنی سازی اورانیوم ایران در سطوح بالا متمرکز بوده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده و حسن روحانی، رئیس جمهوری جدید ایران روز جمعه (۲۷ اوت) در طی یک تماس تلفنی گفتگو کردند، این بلندپایه ترین تماس
مقامات دو کشور در طی سه دهه گذشته محسوب می شود و امیدها برای دستیابی به موفقیتی در مسیر تلاش های کشورهای غربی به هدف ممانعت ایران از ساخت بمب اتمی را افزایش داده است.

تماس تلفنی رهبران دو کشور ثمره مجموعه ای از تغییرات قابل توجه اخیر در لحن گفتگوی بین دولتمردان ایران و ایالات متحده بوده است.

تهران و واشنگتن از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران در سال ۱۹۷۹ تاکنون مناسبات دیپلماتیک نداشته اند.

منبع: رویترز، صدای آمریکا
XS
SM
MD
LG